Współczesne grzejniki łazienkowe czy grzejniki drabinkowe to coś innego niż dawne zwykłe kaloryfery, które służyły tylko do ogrzania pokoju. Dzisiaj liczy się nie tylko użyteczność ale i efekt dekoracyjny. Zmiana podejścia do wyglądu grzejników ma swoje źródło już w rozwiniętym w latach 60-tych postmodernizmie, którego jedną z cech był synkretyzm gatunkowy. Dzisiaj użytkowość łączy się ze sztuką również dlatego, że żyjemy szybko i pragniemy doświadczać różnych rzeczy jednocześnie.
Efekt dekoracyjny – styl retro
Retro to styl polegający na inspiracji starymi trendami. Samo słowo pochodzi od łacińskiego przedrostka oznaczającego przeszłość. Styl ten występuje w muzyce, modzie ale także w architekturze. Bardzo silnym trendem jest nawiązywanie w stylu do minionych epok. Efekt dekoracyjny uzyskuje się poprzez np. nawiązanie do stylu empire, będącego odmianą późnego klasycyzmu powstałego we Francji na początku XIX wieku. Styl empire występuje w sztuce, w modzie oraz w sztuce użytkowej i architekturze. Styl ten wzoruje się na sztuce antycznej Grecji i Rzymu oraz Egiptu. Charakterystyczne motywy to ornamenty z wieńcem laurowym, gwiazdami, draperiami, pszczołami czy gwiazdami. Bardzo charakterystyczne są również motywy starożytno-egipskie, takie jak np. sfinksy albo kariatydy czyli podpory architektoniczne w formie postaci żeńskiej, podtrzymujące np. balkon czy kolumnę. Można powiedzieć że w styl empire jest niezwykle elegancki i intrygujący, w subtelny sposób nawiązujący do przeszłości. Producent grzejników uzyskuję efekt dekoracyjny za pomocą owej formy artystycznej, niosąc pewną nostalgię za przyszłością, elegancję a jednocześnie oryginalność. Z kolei Grzejniki Empire Aarona łączą elegancję i nowoczesność chromowanej tekstury.
Styl geometryczny – grzejniki drabinkowe, pokojowe…
Styl geometryczny występował przede wszystkim w sztuce 20. wieku. W geometryczne figury obfitował abstrakcjonizm, który w odróżnieniu od sztuki figuratywnej nie ma żadnego odniesienia do form występujących w rzeczywistości. Sztuka abstrakcyjna jest bardzo bezprzedmiotowa, a artyści będący przedstawicielami abstrakcjonizmu od zawsze szukali nowych form wyrazu. Szukali środków wyrazów w liniach pionowych i poziomych, w grze figur geometrycznych. Nie naśladowali natury. Przedstawicielem abstrakcjonizm był na przykład Edward Munch.
Co ciekawe, początków sztuki abstrakcyjnej możemy doszukać się w czasach prehistorycznych, np.w malarstwie na ścianach jaskiń w Altamirze.
Współcześnie wśród nurtów abstrakcjonistycznych możemy wyróżnić konstruktywizm, suprematyzm i neoklasycyzm. Abstrakcyjny styl w sztuce użytkowej może wyrażać się np. tym, że grzejniki łazienkowe czy grzejniki pokojowe nie przypominają klasycznych grzejników i nie sugerują wręcz grzania, czyli nie sugerują użytkowania, ale wyrażają dążenie estetyczne.
Styl geometryczny możemy zauważyć nie tylko wśród grzejników łazienkowych ale również wśród grzejników pokojowych. Przykładem ciekawej serii jest Combi Red White. To seria, w której efekt dekoracyjny uzyskuje się poprzez kontrast pomiędzy dwoma różnymi kolorami – białym i czerwonym. Biały kolor sugeruje czystość i odnowę, a także ciszę. Z kolei czerwień nawiązuje do życia. Inna seria Combi Ral przedstawia dwa prostokąty w czarnym kolorze, wprowadzające do wnętrza elegancję i powiew nowoczesności. Niezwykła seria Snake Texture Black w swojej formie nawiązuje do motywu labiryntu, który w kulturze symbolizuje nowy etap życia, poszukiwanie w sobie duchowego centrum.