Izolacja akustyczna w przestrzeniach mieszkalnych

dźwięk

Każdy chociaż raz w swoim życiu, spotkał się z sytuacją, że hałasy dobiegające z sąsiedniego mieszkania, skutecznie uniemożliwiały funkcjonowanie we własnym domu.

Remont, impreza urodzinowa, głośna muzyka fana disco polo, czy córka sąsiadki ucząca się gry na flecie poprzecznym. O ile są to jednorazowe sytuacje, można jeszcze jakoś je przeczekać lub wyjść na ten czas z domu. Jednak, kiedy zaczynają się one powstawać notorycznie, utrudniając odpoczynek i normalne funkcjonowanie, zamiast upominać wciąż sąsiadów, co często spotyka się z niezrozumieniem z ich strony warto zainwestować w rozwiązanie jakim jest w izolacja akustyczna pomieszczeń.

Jak odizolować się od uciążliwych dźwięków

O izolacji akustycznej warto pomyśleć już na etapie budowy domu czy też wykańczaniu mieszkania. Jednak jeśli punkt ten został pominięty, można jeszcze wszystko naprawić. Kluczem do sukcesu w takich sytuacjach jest wełna skalna. Na etapie budowy domu, warto pokusić się o jej ułożenie między pokojami na ścianach działowych.

Dzięki czemu otrzymamy doskonałą izolację, a każdy z domowników będzie mógł cieszyć się prywatnością. W mieszkaniach sprawa wygląda o tyle trudniej, że najczęściej kupujący otrzymują gotowy lokal z wykończonymi ścianami. Wtedy najlepszym rozwiązaniem, które jest stosowane nawet w już wykończonych i urządzonych mieszkaniach, jest postawienie własnej ścianki z płyty gipsowej i umieszczenie waty skalnej między jedną a druga ściana, poprawiając tym samym izolacje akustyczna pomieszczeń. Takie rozwiązanie posiada oczywiście jedną podstawową wadę, zabiera od 5 do centymetrów powierzchni mieszkalnej. Jednak czym jest te kilka metrów kwadratowych w porównaniu z błogą ciszą.

Izolacja akustyczna podłoża

Bardzo często zdarza się tak, że pomimo zapewnionej izolacji akustycznej ścian, dźwięki i tak rozchodzą się z mieszkania na mieszkanie lub pomieszczenia na pomieszczenie. Wina za to najczęściej obarczona jest wspólna posadzka, która została wylana dla wszystkich pomieszczeń jako jedna forma. Wtedy przynosi ona dźwięki powodując, niekomfortowe warunki. W takim przypadku niezbędna jest izolacja akustyczna podłogi.

Poprawa komfortu dźwięku w pomieszczeniach

kolejnym problemem związanym z izolacją akustyczną jest niesienie się dźwięków po pomieszczeniu, słyszalny odgłos pomimo tego, że na przykład salon jest w pełni wyposażony, to problem, który znacznie utrudnia nie tylko relaks na kanapie, ale także codzienne rozmowy między domkami. Rozwiązaniem jest zastosowanie wtedy miękkich materiałów, które będą pochłaniały część emitowanych dźwięków, niwelując często potocznie nazywane dudnienie.

Izolacja akustyczna jest często jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort życia. Jej brak może skutecznie zaburzyć spokój domowy. Dlatego tak ważne jest dbanie o zapewnienie jej na właściwym poziomie jeszcze przed urządzeniem lokali, tak, aby ponieść, jak najmniejsze nakłady finansowe związane z tym problemem.