Izolacja fundamentów – czy faktycznie jest potrzebna?

dom

Prawidłowe wykonanie izolacji fundamentów w znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie strat ciepła, jakie mogą powstawać w budynku. Warto wiec już na etapie projektowania domu, zadbać o ten szczegół, który na pewno przyniesie wiele korzyści. Metod jest wiele, jednak warto dobrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb, choć na pewno idealnym rozwiązaniem okaże się piana poliuretanowa, która ma i wiele zastosowań i doskonałe właściwości izolacyjne.

Izolacja fundamentów-czy to ma sens?

Niestety brak odpowiedniej izolacji bądź w ogóle jej niewykonanie może spowodować poważne problemy. Od izolacji fundamentów warto więc rozpocząć prace przy izolacji.
Brak izolacji powoduje:

  • duże straty ciepła
  • powstawanie zawilgocenia. Problem ten dotyczy zwłaszcza starszych domów, które nie mają w ogóle wykonanej izolacji ani fundamentów, ani ścian piwnicznych, więc pojawienie się wilgoci czy zagrzybienia nie powinno nikogo dziwić
  • niszczenie się fundamentów, co jest bardzo niebezpiecznym procesem, zwłaszcza w przypadku budynków piętrowych
  • Warto więc zwrócić szczególną uwagę na tą kwestię i tak samo, jak ociepla się poddasze, tak samo należy ocieplić fundamenty

Czym ocieplić fundamenty?

Najlepszą i najbardziej skuteczną metodą izolacyjną będzie piana poliuretanowa, która ma doskonałe właściwości. Przede wszystkim, nie chłonie wody oraz nie ulega degradacji, więc nie trzeba ponawiać jej natrysku. Jest również bardzo ekonomiczna. Ocieplenie fundamentów tym sposobem, będzie wymagało zatrudnienia fachowców. Materiałów do izolacji fundamentów jest wiele, jednak najbardziej skuteczna i najtrwalsza będzie właśnie piana poliuretanowa.

Zalety piany poliuretanowej

Decydując się na wykonanie ocieplenia fundamentów za pomocą piany poliuretanowej warto zwrócić uwagę jaki jej rodzaj zostanie użyty , bo w takim przypadku konieczna będzie piana zamknięto-komórkowa. Do jej zalet można przede wszystkim zaliczyć:

  • jest termoizolacyjna, jak i hydroizolacyjna
  • piana jest nanoszona natryskowo więc jest bezspoinowa, bezszwowa. Dzięki jej właściwościom rozprężającym idealnie wypełni każdą szczelinę
  • nie powoduje zjawiska powstawania termicznych mostków
  • szybki czas wykonania izolacji, gdyż fachowcy takie zadanie wykonają w kilka godzin
  • nie utlenia się

Wbrew panujące opinii ocieplenie pianą PUR nie jest drogie, a często okazuje się, że jest to jedno z najtańszych rozwiązań, by cieszyć się ciepłym wnętrzem bez wilgoci. Co ważne metoda natryskowa sprawdzi się zarówno przy fundamentach, jak i ocieplaniu poddasza, więc warto rozważyć ocieplenie całego budynku za jednym razem.

Koszty wykonania ocieplenia

Nie można jednoznacznie określić ile faktycznie przyjdzie zapłacić za ocieplenie fundamentów pianą, gdyż wszystko zależy od ich wielkości. Nie należy szukać oszczędności w tym temacie. W tym celu, warto wcześniej skontaktować się z firmą, która świadczy takie usługi i poprosić o wycenę.