Jak dbać o fotele tapicerowane?

fotel

Fotele tapicerowane nie tylko zapewniają komfortowy relaks, ale również stanowią dekorację salonu. Aby zachowały swój nienaganny wygląd, należy je odpowiednio pielęgnować. Jak dbać o fotele tapicerowane, by służyły jak najdłużej?

Czy warto kupić fotel tapicerowany?

Fotel tapicerowany to jeden z najczęściej wybieranych mebli wypoczynkowych. Trudno się dziwić! jego niewątpliwą zaletą jest wygoda. Ponadto, na rynku dostępne są różnorodne tkaniny obiciowe, co pozwala na zakup fotela, który dopasujesz do swojego gustu, jak i aranżacji pomieszczenia. Doskonale odnajdzie się zarówno w klasycznym, rustykalnym, jak i nowoczesnym czy loftowym pokoju dziennym. Co więcej, fotele tapicerowane są bardzo praktycznym i uniwersalnym meblem. Sprawdza się nie tylko jako miejsce do relaksowania się z książką, podczas oglądania ulubionego serialu lub meczu, ale również w innych sytuacjach. Przykładowo, ponadczasowy fotel uszak chętnie jest wykorzystywany przez świeżo upieczone mamy jako fotel do karmienia. A to wszystko ze względu na wygodę użytkowania Później, gdy maluszek będzie starszy, fotel można spokojnie postawić w salonie.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj fotela wybierzesz, musisz o niego odpowiednio zadbać. Właściwa pielęgnacja pozwoli Ci cieszyć się estetycznym wyglądem i sprawi, że mebel będzie Ci służył przez długie lata.

Jak dbać o fotele tapicerowane?

Sposób konserwacji mebla zależy od materiału, z którego wykonane jest obicie. Niektóre tkaniny wymagają nieco innych metod czy użycia specjalnych środków. Istnieją jednak zasady, które warto stosować bez względu na materiał obicia. Przede wszystkim fotel należy dokładnie odkurzyć przynajmniej raz w miesiącu, aby pozbyć się roztoczy oraz kurzu, a także przed każdym myciem. Użyj do tego specjalnej szczotki, która dołączona jest zazwyczaj do zestawu, dzięki czemu nie uszkodzisz tapicerki.

Skórzane fotele tapicerowane dodatkowo wymagają systematycznego przemywania wilgotną ściereczką z bawełny. Pamiętaj ją dobrze wyżymać, ponieważ nadmiar wody może spowodować nieestetyczne zacieki, a nawet i odbarwić skórę. Warto zaopatrzyć się również w specjalne środki do mycia i konserwacji mebli ze skóry.

Z kolei aksamit czy welur wymagają dodatkowo wysuszenia suszarką, a potem wyczesania.

W sytuacji, gdy na mebel rozleje się ciecz, postaraj się jak najszybciej. W pierwszej kolejności przyłóż do powierzchni kawałek papierowego ręcznika. Gdy ciecz nieco wsiąknie, możesz wyczyścić miejsce zabrudzenia, stosując specjalne środki piorące. W przypadku bardzo dużych zabrudzeń warto skorzystać z firmy, specjalizującej się w praniu mebli tapicerskich. Pracownicy posiadają specjalne preparaty, a także mają doświadczenie, dzięki czemu dokładnie wyczyszczą mebel

Jak często prać fotele tapicerowane?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zaleca się jednak, aby mebel porządnie wyprać co najmniej 2-3 razy w ciągu roku. Pamiętaj jednak, że tylko i wyłącznie odpowiednia pielęgnacja, czyli np. stosowanie specjalnych preparatów, a także właściwe użytkowanie, pozwoli na zachowanie mebli w nienagannym stanie przez lata.