Jak przebiega montaż klimatyzacji?

mieszkanie

O zaletach płynących z montażu klimatyzacji z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Przyjemny chłód w pomieszczeniach, gdy na zewnątrz panuje upał czy możliwość natychmiastowego dogrzania wnętrz zimą, to najważniejsze zalety takiej inwestycji. Aby jednak była ona w pełni udana, warto pamiętać o regularnym serwisowaniu instalacji. Najlepiej zlecać takie usługi fachowcom, którzy zakładali konkretny system.

Montaż klimatyzacji – jak przebiega?

Pierwszym krokiem do udanego montażu systemu jest wybór odpowiedniego urządzenia. Podstawowy podział klimatyzatorów uwzględnia urządzenia typu:

  • monoblock, 
  • split, 
  • multisplit.

Pierwszy typ składa się z pojedynczej jednostki. Wszystkie podzespoły, czyli parownik, skraplacz, sprężarka i pozostałe oprzyrządowanie znajdują się w jednej obudowie. Gorące powietrze jest wydalane przewodem doprowadzonym na przykład do okna lub kanału wentylacyjnego. Wadą takich systemów mogą być kwestie wizualne – biegnąca przez pomieszczenie rura nie prezentuje się zbyt estetycznie.

Kolejny rodzaj to urządzenia typu split. Są one najczęściej wybierane przez polskich klientów. Składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwsza znajduje się w pomieszczeniu, na przykład wisi na ścianie lub suficie. Drugą montuje się na zewnątrz. Połączone są rurkami miedzianymi o niewielkiej średnicy. 

Klimatyzatory multisplit to właściwie warianty urządzeń typu split. Działają na tej samej zasadzie, natomiast w tym przypadku do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka wewnętrznych – mogą być one zatem zamontowane w kilku pokojach. 

Sam montaż klimatyzacji nie jest trudnym zadaniem. Polega na umieszczeniu urządzeń w przeznaczonych dla nich miejscach oraz rozlokowaniu przewodów. Trudność może być związana jedynie z wyprowadzeniem kanałów na zewnątrz. Często niezbędne jest wykonanie otworów w murze. Do takich prac warto więc angażować doświadczonych specjalistów, którzy zagwarantują nie tylko profesjonalne wykonanie zadania pod względem technicznym, ale również estetycznym. 

Serwis klimatyzacji – dlaczego jest tak ważny?

Prawidłowy montaż klimatyzacji to jednak nie wszystko. Aby system działał prawidłowo, nie wykazywał usterek, i, co najważniejsze, nie szkodził zdrowiu jego użytkowników, należy zlecać jego konserwację.

Serwis klimatyzacji polega na przeglądzie wszystkich części mechanicznych i elektronicznych. Dzięki temu można wcześnie wykryć ewentualne usterki i szybko je naprawić. 

Ponadto serwisant przeprowadzi także odgrzybianie klimatyzacji. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ w klimatyzatorach panuje wysoka temperatura i wilgotność, czyli warunki idealne do rozwoju szkodliwych organizmów, takich jak grzyby i bakterie. Podczas działania urządzenia są one wydmuchiwane do pomieszczenia, gdzie oddychają nimi użytkownicy. Takie patogeny są wysoce szkodliwe dla układu oddechowego i nie tylko. Dlatego należy pamiętać o tym, że dobrze przeprowadzony przegląd klimatyzacji powinien zawsze obejmować także jej odgrzybianie. 

Przegląd klimatyzacji – jak często go zlecać?

Specjaliści radzą, by serwis klimatyzacji zlecać co najmniej dwa razy w ciągu roku. Co ważne, warto to robić nawet wówczas, gdy nie ma żadnych wyraźnych usterek. Taki przegląd ma bowiem na celu nie tylko wykrycie potencjalnych nieprawidłowości, ale przede wszystkim gruntowne oczyszczenie podzespołów urządzenia. Odgrzybianie klimatyzacji jest korzystne dla zdrowia użytkowników, dlatego zdecydowanie nie można go pomijać. 

Trzeba też wziąć pod uwagę, jak intensywnie użytkowany jest system i w jakich warunkach działa. W przypadku zastosowań domowych przegląd klimatyzacji dwa razy do roku w zupełności wystarczy. Jeśli jednak jest ona wykorzystywana w biurze, sklepie czy magazynie, warto zlecać go częściej.

Najlepiej powierzać takie prace fachowcom, którzy wykonywali montaż układu i doskonale znają jego parametry i specyfikę działania. Sprawny system to nie tylko korzyści zdrowotne, ale także odpowiednia wydajność działania, która przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną. Dlatego zdecydowanie warto pamiętać o regularnym serwisie klimatyzacji.