Jak przygotować ogród po przerwie zimowej

nawozy naturalne

Po zimowej przerwie żaden ogród nie wygląda zachwycająco – należy włożyć nieco pracy w przywrócenie estetycznego wyglądu trawnika czy rabat. Ogrodnicy mają kilka miesięcy na to, by doprowadzić ogródki do porządku oraz przygotować ziemię pod uprawę kwiatów, krzewów, warzyw. Wiosną rośliny powoli obudzą się do życia, jednak jest wiele czynności, o których powinien pamiętać ogrodnik. Przygotowanie ogrodu po zimowej przerwie zapewni zdrowy i bujny wzrost roślin, a także estetyczny wygląd działki.

Przygotowanie ogrodu po zimie – od czego zacząć?

Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni i ustąpieniem przymrozków, warto rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie. Zwykle ogrodnicy zaczynają doprowadzanie ogrodu do porządku w okolicy marca. Po zimie konieczne jest gruntowne posprzątanie ogrodu – zgrabienie zalegających liści czy wysuszonej trawy, sprzątnięcie gałęzi które spadły z drzew, usunięcie agrowłókniny jeśli było ona wykorzystana do okrycia drzew lub krzewów. Marzec lub kwiecień to dobry czas na rozciągnięcie folii pod tunelem, który będzie wykorzystywany do uprawy pomidorów, ogórków czy papryki. Przed pierwszymi pracami powinno się przygotować maszyny, takie jak kosiarki, wertykulatory czy nożyce elektryczne. Należy je wyczyścić i zakonserwować – niedługo ogrodnicy będą mogli wykorzystać je przy pracach porządkowych.

Dalsze porządki

Kiedy dni i noce będą coraz cieplejsze, czyli zwykle w okolicach kwietnia, można przystąpić do przygotowania ziemi pod uprawę. Działkę należy przekopać, a ziemię rozrównać. Najlepiej, jeśli przez pewien czas grunt odpocznie. Od połowy kwietnia można siać jarzynę odporną na niską temperaturę – marchew, pietruszkę czy buraki, które po 2-3 tygodniach przy sprzyjającej pogodzie zaczną kiełkować. W celu przyśpieszenia wzrostu trawy oraz nadania jej barwy żywej zieleni, warto wykorzystać wertykulatory. Są to urządzenia, które nakłuwają trawnik i dostarczają korzeniom powietrza, a przy tym murawa łatwiej wchłania wodę. Już po 2 tygodniach efekty zabiegu są widoczne gołym okiem. W tym czasie warto zrobić porządek na rabatach i w ogródkach – rośliny cebulowe kwitnące wiosną będą już widoczne, dlatego istnieje małe ryzyko, że zostaną uszkodzone podczas porządków. Pamiętajmy również o przycinaniu drzew owocowych oraz krzewów.

Prace podczas pełni wiosny

Podczas gdy wiosna jest w pełni, prawdopodobne będzie pierwsze koszenie trawnika, po którym trawa zacznie rosnąć coraz bardziej intensywnie. Po 15 maja do gruntu można zasiać warzywa oraz kwiaty, które są wrażliwe na niskie temperatury – fasolkę szparagową, ogórki, dynie, cukinie, dalie, aksamitki czy cynie. W tym czasie można również sadzić sadzonki pomidorów. Przekwitnięte przebiśniegi, żonkile czy hiacynty można wyciąć nisko nad gruntem, robiąc miejsce dla kolejnych, letnich gatunków roślin. Wraz z sadzeniem i sianiem, warto zastosować pierwsze nawozy naturalne – może to być kompost lub obornik, które należy wkopać w ziemię. Taki nawóz jest ekologiczny i zacznie się rozkładać dopiero po pewnym czasie – wówczas rośliny będą się już mocno ukorzeniać.