Jak się wykonuje murki oporowe?

budowa

Konstrukcje budowlane nie zawsze stoją na idealnie płaskiej powierzchni. Tam, gdzie pojawiają się skarpy i pochyłości terenu, niezbędne jest zabezpieczenie przed osuwaniem ziemi, co mogłoby nawet doprowadzić do zawalenia się konstrukcji. Taką ochronę zapewnia murek oporowy.

Jak wygląda mur oporowy?

Mur oporowy to konstrukcja podtrzymująca nasyp ziemny. Służy ona między innymi do zabezpieczenia fundamentów, mostu, drogi, tunelu, przejazdu kolejowego – bez muru ziemia szybko zaczęłaby się obsuwać wskutek parcia poziomego gruntu albo pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego. Są też mniejsze murki oporowe będące częścią tak zwanej małej architektury – zabezpieczają one na przykład kwietniki przed blokami albo podjazdy do posesji.

Do wykonania murku oporowego potrzebny jest projekt, a jeśli konstrukcja ma mieć więcej niż 1,2 metra, jego budową musi się zająć osoba posiadająca stosowne uprawnienia. Małe murki, które pełnią rolę dekoracji albo ogrodzenia, nie wymagają pozwolenia na budowę, takie będzie jednak konieczne, gdy głównym zadaniem konstrukcji ma być właśnie zabezpieczenie terenu przed osuwaniem się ziemi. Projekt musi uwzględniać grubość ścian muru, głębokość fundamentów, siłę naporu gruntu.

Murki z prefabrykatów

Projekt i wykonanie muru oporowego najwygodniej jest zlecić firmie budowlanej. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są murki oporowe z prefabrykatów, które zamówić można na Sienkiewicz.com.pl. Jest to znacznie tańsze niż budowa tradycyjną metodą, bo unika się prac mokrych, a tylko wykonuje montaż gotowych już modułów na placu budowy. Zajmuje to znacznie mniej czasu, a ponieważ nie robi się wylewek betonu na miejscu, warunki atmosferyczne podczas realizacji inwestycji nie mają aż tak wielkiego znaczenia.

Murki oporowe z prefabrykatów są bardzo wytrzymałe, dobrze znoszą ekstremalne temperatury czy opady, są też idealnie szczelne – poszczególne elementy konstrukcji powstają z jednej formy, mają więc dokładnie te same wymiary oraz kształt. Prefabrykowane murki oporowe są robione na indywidualne zamówienie klienta, czyli można dowolnie wybrać wielkość poszczególnych modułów, ich strukturę, kolor oraz system montażu. Po wykonaniu prefabrykatów są one przewożone na plac budowy.