Jak układać papę?

papa

Podłoże pod układanie papy nie może być przypadkowe – najlepiej celować w takie, które wyróżnia się sztywnością i równością. Eksperci z branży dekarskiej przekonują, że aby dachy z papy prezentowały się wyjątkowo estetycznie i były trwałe, deski dachowe łączone być mogą zarówno na pióro czy wpust, jak i na sklejki czy płyty OSB. W przypadku papy występującej w roli pokrycia tymczasowego, wystarczy ułożenie desek na styk. Skąd tak duża popularność papy?

Dwuwarstwowość poszukiwana

Dachy z papy to tego rodzaju rozwiązanie pokrycia dachowego, które wymaga ułożenia dwóch warstw materiału. Co więcej – liczyć trzeba, że do efektywnego pokrycia dachu niezbędne będzie około 15% więcej papy, niż sam metraż dachu. Pierwsza warstwa papy, zwana powierzchniową, powinna zostać przyklejona lub przybita do podłoża. Drugą będzie warstwa nawierzchniowa.

Papa nie na każdy dach

W jakich konstrukcjach dachowych stosuje się papę? Dachy z papy to idealne rozwiązanie w przypadku dachów o niewielkim kącie nachylenia – maksymalnie do 15 stopni. Sprawdzą się również w przypadku stropodachów betonowych. Ważne, by układając dach z papy zachować dużą ostrożność przy jej montażu. Głównie chodzi o to, by układać ją na zakład, zachowując przy tym gwarancję niewystępowania żadnych załamań czy pęcherzy powietrza. Podobnie układa się i drugą warstwę papy – tutaj jednak trzeba pamiętać o obowiązkowym przesunięciu o około połowę szerokości pasa.

Dachy spadziste mogą być również z powodzeniem dachami z papy – przy montażu jednak materiału pokryciowego warto zaczynać od okapu – by później kolejne pasy papy układać już w kierunku kalenicy.

Doświadczenie dekarskie w cenie

Dachy z papy sprawdzą się doskonale także w obecnych czasach. Nie jest tak, że moda na nie minęła, czy ich funkcjonalność znacznie spadła. Z pewnością potwierdzą to doświadczeni dekarze, którzy wciąż otrzymują zamówienia na kompleksowe wykonanie pokrycia dachowego właśnie z wykorzystaniem papy. Rozwiązanie to będzie idealnie trafionym zarówno jako stałe, jak i tymczasowe pokrycie dachowe.