Jak urządzić łazienkę z oknem?

wanna otwierana

Łazienka z oknem to marzenie wielu. Okno daje dużo naturalnego światła, zdecydowanie poprawia wentylację, sprawia, że pomieszczenie staje się przytulniejsze. Niestety okno w łazience bywa też problematyczne i to nie tylko przez zagrożenie wciskiem wzrokiem sąsiadów. Jak urządzić łazienkę z oknem?

Czym zasłonić okno w łazience?

Okno w łazience koniecznie musi mieć możliwość zasłonięcia go. W przypadku gdy wnętrze naszej łazienki jest wystawione na swobodny wgląd od zewnątrz, to trzeba przemyśleć montaż szyby mlecznej lub naklejenie foli, która da nam taki efekt. Dzięki stałemu elementowi maskującemu unikniemy ryzyka, że któregoś dnia zapomnimy podczas kąpieli zasłonić roletę, bądź żaluzje, co może skutkować niechcianymi przez nas reakcjami sąsiadów, a jak wiemy nie musi się skończyć tylko na nieprzyjemnych komentarzach. Dobrym sposobem na zasłonięcie widoku, szczególnie, jeżeli nie chcemy trwale ograniczać dostępu naturalnego światła są żaluzje. Współcześnie mają one bardzo atrakcyjny wygląd i wcale nie muszą szpecić pomieszczenia, a jednocześnie będą bardzo dobrze radzić sobie z nadmierną wilgocią. Rolety, czy firany w takim miejscy trzeba dobrze przemyśleć. W łazience jest cały czas mokro, a przez to rzeczy tekstylne będą miały problem z dosychaniem. Skutkować to może gromadzeniem się nieprzyjemnego zapachu i pleśni.

Okno zabiera przestrzeń w łazience

Okno oczywiście sprawi, że nasza łazienka będzie wydawać się przestronniejsza i przytulniejsza, ale niestety nico ograniczy też możliwości aranżacji wnętrza, które będą tym mniejsze, im niżej zamontowane będzie okno. Nie ustawisz pod nim sedesu, prysznica, czy w większości przypadków wanny. O ile w kuchni zlew na tle okna jest modny, to w łazience zwykle chcemy móc znad umywalki spojrzeć w lustro, więc ta opcja też odpada. Przestrzeń pod oknem warto zagospodarować dodatkową szafką, stawiając tam pralkę, lub elementy dekoracyjne, jeżeli przestrzeń nam na to pozwoli. Ciekawym rozwiązaniem jest też wanna otwierana, która pozwoli nam zaoszczędzić miejsce na prysznicu, ponieważ dzięki drzwiczkom spokojnie może spełniać funkcję wygodnej i dużej kabiny. Wanna otwierana to też rozwiązanie na lata, z którego będzie mogła korzystać cała rodzina niezależnie od wieku.