Jak wybrać łóżko drewniane?

łóżko

Wybór odpowiedniego łóżka do sypialni nigdy nie jest prostym zadaniem. Wymaga przemyślenia zarówno budżetu, jaki zamierza się na takie łóżko przeznaczyć, jak i konkretnych rzeczy, które takie łóżko powinno posiadać. Na co zwrócić uwagę?

Rama, kształt i forma łóżka z drewna – podstawy!

Najważniejszymi rzeczami, które powinno się wziąć pod uwagę przy zakupie łóżka wykonane z drewna są sposób wykonania jego ramy, kształt dopasowany do powierzchni sypialni oraz forma uwzględniająca (lub nie) dodatkowe miejsce na przechowywanie pościeli. Klasyczne łóżka drewniane wyróżniają się dużą wytrzymałością mechaniczną i tworzą w domu zupełnie inną atmosferę niż te ze sklejki czy z ram aluminiowych. Standardowo do większości takich łóżek można dobrać skrzynię na pościel i o to warto w sklepie zapytać, lub wybrać model już wyposażony w miejsce na przechowywanie pościeli. W tym punkcie nie wolno zapomnieć o dostosowaniu wielkości łóżka do powierzchni pomieszczenia. Wielkie łoże w małym pokoju nie tylko nie będzie wyglądać dobrze, ale i utrudni przemieszczanie się.

Rama jest bardzo ważnym elementem jeśli chodzi o łóżka drewniane: może być klasyczna, prostokątna, bez żadnych udziwnień czy ulepszeń, ale warto też w sklepach obejrzeć nie tylko klasykę gatunku, bo może się okazać, że np rama wykończona opływowo na brzegach spodoba nam się o wiele bardziej. Łóżka z zaokrąglonymi brzegami będą też ciekawiej zabezpieczać np. przechodzące obok dzieci przez nadzianiem się na ostre i nieprzyjemne kanty. Innym rodzajem ramy są te, które w okolicy głowy zawierają specjalne podwyższenie: najczęściej wykonany w formie pochylonej pod odpowiednim kątem płyty, która może stanowić kapitalne oparcie dla pleców i będzie stworzona dla osób, które w łóżku lubią czytać książki. Przemyślenie takiej formy łóżka pozwoli od razu wybrać taki mebel, który będzie najbardziej odpowiadał potrzebom.

Rodzaje drzewa, a ich wpływ na wygodny sen i wytrzymałość łóżka

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego drewna na łóżko. Aktualnie w ofertach firm produkujących i sprzedających łóżka drewniane można znaleźć szereg różnych gatunków drzewa. Numer jeden to zdecydowanie łóżka dębowe, o charakterystycznej barwie, która pasuje praktycznie do każdego typu wnętrza. Dąb sam w sobie jest ciężki i twardy, ale też dzięki temu niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zrobione z niego łóżko będzie w domu służyło przez lata!

Kolejnym dobrym gatunkiem drzewa na łóżko jest buk. Buki są mniej twarde niż dęby, ale ich wytrzymałość również jest bardzo wysoka. Mają przyjemny kolor drewna wpadający w odcienie jasnobeżowego lub nawet w różowe, dlatego w wielu przypadkach nie wymagają nawet dodatkowego malowanie, bo same w sobie świetnie się prezentują. Na łóżka stosuje się często również olchę, która jest lekka, nie obciąża podłogi i można z niej formować kształty o wiele prościej niż z dębu. Olcha będzie również odpowiednio tańsza niż dąb.

Warto też pamiętać, że meble wykonane z drewna wymagają regularnej pielęgnacji środkami do ochrony drzewa. Ich zastosowanie wybitnie zwiększa wytrzymałość i użyteczność łóżka oraz poprawia jego kolor.