Jak wybrać sofę do salonu?

sofa

Salon jest reprezentacyjnym pomieszczeniem, z którego korzystamy podczas spotkań rodzinnych czy czasu spędzanego ze znajomymi. Bardzo często odpoczywamy też w gronie najbliższych oglądając telewizję. Pomieszczenie powinno więc być umeblowane praktycznie. Ważne są również walory estetyczne, dlatego warto dokładnie przemyśleć styl i model sofy. Planując zakup sofy, trzeba zatem przemyśleć, w jaki sposób będziemy ją wykorzystywać. Meble w każdym pomieszczeniu powinny odpowiadać trybowi życia domowników. W artykule opowiemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru kanapy do salonu.

Faktura materiału

W tym przypadku najczęściej wybieramy kompromis pomiędzy tym, co się nam podoba a względami praktycznymi. Bardzo atrakcyjne są tkaniny o grubym splocie. Okazuje się jednak, że są mniej odporne na zabrudzenia i zniszczenia mechaniczne (np. wywołane przez zwierzęta). Mając dzieci lub zwierzęta, najlepiej zdecydować się ma tkaniny o drobnym i gęstym splocie. Łatwe w czyszczeniu będą skóra naturalna lub skóra ekologiczna.

Kolor

Kolorystykę mebli w salonie trzeba dopasować do stylu całego pomieszczenia i mieszkania. Dużą rolę w wyborze koloru odgrywa panująca moda. Współcześnie dominują szarości, beże, odcienie granatu czy zieleni. Część osób decyduje się na odważne kolory np. czerwień, musztardowy czy wyraźne kwieciste wzory. Warto wspomnieć, że na ciemniejszych kolorach mniej widać zabrudzenia.

Kształt sofy

Wcześniej wspomnieliśmy, że salon jest reprezentacyjną częścią domu. Bardzo często decydujemy się więc na ozdobne i stylowe kształty sof. Atrakcyjną sofę można ustawić na środku pokoju, aby była jego centralnym punktem. Kształt mebla trzeba dopasować do stylu pomieszczenia. Do wyboru klientów są dość tradycyjne sofy lub modele przybierające kształt kwiatów lub inne designerskie kształty.

Sofa z funkcją spania

Ten rodzaj sofy bardzo często jest wybierany przez właścicieli małych mieszkań. Mebel będzie wówczas wykorzystywany jako miejsce do przyjmowania gości, a nocą będzie służył jako miejsce do spania. Sofy z funkcją spania sprawdzą się także jako dodatkowe miejsce do spania dla gości. W tej sytuacji posiadaczami tych modeli będą osoby mające dużą rodzinę lub często przyjmujący znajomych. Możliwość połączenia dwóch funkcji jest w tym przypadku wyjątkowo praktyczna. Charakterystyczny układ narożnika zapewni komfort w trakcie dnia. Funkcja spania nocą wyczaruje przestronne miejsce do snu.

Wiele rodzajów kanap do salonu znajdziemy na stronie https://allegro.pl/kategoria/salon-kanapy-20283