Jak wybrać stół do jadalni?

lampa wisząca nad stół

Stół to mebel bez którego pomieszczenie nie może nazywać się jadalną. Choć sam w sobie jest prosty, to jednak wybór tego idealnego może przysporzyć nieco problemów. Jak wybrać stół do jadalni i nie żałować swoje decyzji?

Stół do jadalni – okrągły, czy prostokątny?

Kształt blatu stołu jest jedną z podstawowych rzeczy, które należy rozważyć wybierając ten, idealnie pasujący do naszego wnętrza. O ile nasz wybór nie będzie związany z indywidualnym zamówieniem, to ograniczeni będziemy pomiędzy stołem okrągłym, a prostokątnym. Stół okrągły sprzyja rozmowom i rodzinnym spotkaniom, ponieważ zapewnia równy kontakt wzrokowy pomiędzy wszystkimi osobami, które przy nim siedzą. Aranżacje wnętrz z okrągłym blatem nabieraj sporo lekkości, a do tego taki stół może stać nawet w centralnej części salonu. Stołu prostokątne, z kolei dają nam zdecydowanie większą powierzchnię użytkową, a do tego są łatwiejsze odpowiednim ich ustawieniu np. w pobliżu ściany.

Jak dobrać rozmiar stołu?

Stół jadalniany to mebel, z którego najczęściej będziemy korzystać każdego dnia. Służy do czynności, którą powtarzamy, ok. 3 razy dziennie, czyli do jedzenia. Wybierając stół koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ile osób będzie przy nim wspólnie jadać. Każda z nich powinna mieć dla siebie odpowiednią ilość miejsca, by móc swobodnie spożyć posiłek. Głębokość standardowego nakrycia to ok. 40 cm, ale na szerokość powinniśmy zapewnić sobie przynajmniej 60 cm, a najlepiej ok. 70. Przy takich wymiarach możemy spokojnie rozstawić całe nakrycie i swobodnie z niego korzystać. Sprawa nieco komplikuje się w przypadku okrągłych blatów, ale nie obowiązują to tak sztywne reguły. 4 osobowa rodzina spokojnie zmieści z obiadem na blacie mającym 90-120 cm, każde 2 dodatkowe nakryci, to ok. 30 dodatkowych centymetrów.

Lampa wisząca nad stół i dywan wydzielą przestrzeń

W przypadku otwartych aranżacji warto elementami wystroju wyznaczyć różne strefy, np. jadalnianą, wypoczynkową, czy zabaw dla dzieci. W tym celu świetnie sprawdzają się dodatki do wnętrz, które będąc zupełnie inne w każdym miejscu, będą jednocześnie je oddzielać pod kątem różnych stref, a z drugiej strony scalą cała przestrzeń. Najłatwiejsza do wykorzystania będzie tu lampa wisząca nad stół lub dywany. Stół jadalniany to mebel wysoce użytkowy, na którym zwykle jest za mało miejsca. Z tego powodu, warto poszukać sposobów na dekorację jego otoczenia, tak by mimo wszystko wyglądał zachęcającą. Sprawdzi się tu lampa wisząca nad stół, okrycia krzeseł, czy obrazy na ścianach.