Jak wygląda serwis sprężarek śrubowych i tłokowych

maszyny

Sprężarki wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Poddawane intensywnej eksploatacji, nawet gdy są wysokiej jakości, będą w końcu potrzebować serwisu. Na czym ta usługa polega?

Dlaczego trzeba serwisować sprężarki?

Maszyna wykorzystywana w procesie produkcyjnym systematycznie się zużywa. Po pewnym czasie kluczowe jej części muszą zostać wymienione albo przynajmniej profesjonalnie zregenerowane, tak by odzyskać prawidłowe parametry. W przypadku nowych sprężarek wielu producentów wymaga serwisowania w określonych terminach, w przeciwnym razie klient traci gwarancję na zakupiony sprzęt.

Serwis jest przede wszystkim po to, by sprężarka przedwcześnie nie uległa poważnej awarii. Maszyny powinny regularnie trafiać do przeglądu, bo właśnie wtedy można dokonać niewielkich napraw czy wymienić zużyte części, i w ten sposób nie dopuścić do poważnego zaniedbania sprzętu. Warto mieć na uwadze, że choć serwis wyłącza na krótki czas maszynę z użytkowania, wciąż jest to mniej kłopotliwe niż duża awaria, która zwykle powoduje długi zastój w produkcji i o wiele większe koszty niż te związane z przeglądem. Do serwisu można oddawać także maszyny już po gwarancji – to wydłuży ich żywotność.

Co obejmuje serwis?

Zastój w firmie jest zawsze problemem, dlatego wielu producentów na czas serwisowania użycza sprzętu zastępczego. Serwis zazwyczaj trwa bardzo krótko, około 24 godz., chyba że zostaną wykryte poważniejsze usterki. Po tym czasie sprężarka wraca do właściciela. Niektóre firmy, jak Aerzen, oferują serwis na miejscu u klienta.

Serwis obejmuje szczegółową diagnostykę sprężarki. Dokonuje się wszystkich pomiarów określających pracę maszyny, monitorowana jest jej sprawność oraz wydajność. Remontowany jest stopień śrubowy, wymienia się łożyska, filtry, oleje, uszczelnienia. Stopień jest całkowicie demontowany i następnie każda z części, która nie jest wymieniana na nową, zostaje dokładnie oczyszczona. Po regeneracji stopień jest na nowo łożyskowany, uszczelniany i ustawia się go tak, by osiągnąć pożądane parametry.

Na wymienione części oraz na prace renowacyjne serwis udziela przynajmniej półrocznej gwarancji.