Jakie rolety wybrać?

rolety

Niektórzy decydują się na nie rezygnując z żaluzji, ponieważ uważają, że rolety są bardziej eleganckie i praktyczniejsze. Na decyzję o ich zakupie wpływa też fakt różnorodności asortymentu na sklepowych półkach – feeria barw, wzorów, faktur – czyli możesz wybrać dokładnie taki produkt, jakiego szukasz!

Czy się kierować przy wyborze rolet?

Na pewno gustem. To podstawa. Jednak przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na aranżację wnętrza, w którym znajdą się rolety. Muszą się komponować z ogólnym wystrojem, aby nie kontrastowały zbytnio z kolorem ścian, podłogi, czy mebli. Nie chodzi o to, aby ich barwa była identyczna  z tym, co znajduje się w pomieszczeniu, ale aby miały jakiś wspólny punkt, dzięki któremu płynnie wpiszą się w małą architekturę wnętrza.

Światło

Rodzaj tkaniny z jakiej wykonane są rolety, to także bardzo ważna kwestia. Nie każdy lubi ostre, poorane światło, przedzierające się przez taflę szyby. Inni z kolei z niecierpliwością czekają na ten moment. Dlatego masz do wyboru rolety podgumowane, które przepuszczają mniej światła oraz te wykonane z tkanin transparentnych, dzięki czemu światło jest delikatnie i miękko rozpraszane po wnętrzu. Muszą być one regulowane,  przyciemniasz lub rozjaśniasz – zależnie od potrzeb i pory dnia.

Sposób montażu

Możesz kupić roletę mini, którą montuje się na pojedynczym skrzydle okiennym, co zwalnia od trudności związanych z mocowaniem. Nie ma w tym przypadku potrzeby przykręcania! Druga opcja, to rolety montowane nad okienną wnęką na nadprożu. Tu już jest więcej zachodu z montażem, ponieważ trzeba bardzo uważać, aby spasować roletę do wysokości nadproża. Jeśli nie będzie dostatecznie wysokie, roleta po zwinięciu  może zawadzać o skrzydło okna. Wtedy wygląda to bardzo nieestetycznie i efekty wizualne  są raczej mierne.

Kolor i wzory

Decydując się na rolety, musisz sobie zadać pytanie, jaki efekt chcesz osiągnąć. Dla jednych jest to fantastyczny dekor, dla drugich rzecz praktyczna, a dla ciebie rolety mogą pełnić te dwie funkcje naraz. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed światłem, wysoką temperaturą i często chronią prywatność domowników. Jeśli chcesz, aby mocno przyciemniły, wybierz materiał odbijający światło, jaśniejszy. Natomiast, gdy szukasz mocno kolorowej rolety, często wzorzystej, zamontuj ja w jaśniejszych pomieszczeniach. Do sypialni na pewno tego typu rolety będą nieprzydatne!

Jakie rolety wybrać?

Pamiętaj, że rolety mogą mocno definiować całe wnętrze. Jeśli chcesz, aby szczególnie dekorowały przestrzeń, zdecyduj się na efektowne rolety rzymskie. Można je zamontować do ściany, sufitu, okna lub karnisza! Występują w różnych wzorach i ciekawej kolorystyce. Z falbanami, klasyczne, z bawełny, lnu, tiulu… Układają się elegancko w szerokie pasy, co jest bardzo efektowne.

Oczywiście to tylko kilka rad, którymi możesz się kierować przy zakupie. Rodzajów rolet jest mnóstwo, tak samo jak sposobów ich montażu. Zrób dokładny research, zaglądaj na sprawdzone, dobre strony sklepów internetowych, oferujących stylowe rolety, np. tutaj rolety.eu i wybierz te, które spełnią twoje oczekiwania w stu procentach.