Kanalizacja wtórna – jakiego rodzaju rury w niej stosować?

toaleta

Kanalizacja wtórna to zespół rur zaciąganych, stanowiący element kanalizacji teletechnicznej, instalowany wewnątrz kanalizacji pierwotnej. Kanalizacja wtórna może być wykorzystana do układania kabli optotelekomunikacyjnych i innego rodzaju kabli telekomunikacyjnych (np. kabli koncentrycznych używanych w przesyle telewizji kablowej).

Choć kanalizacja wtórna przebiega zawsze po tej samej trasie co kanalizacja pierwotna, zachowuje ciągłość przebiegu na całej swojej długości – przebiegając także przez studnie kablowe, a nie kończąc się na jej przeciwległych bokach jak w przypadku kanalizacji pierwotnej. Kanalizacja wtórna powinna umożliwiać maksymalne wykorzystanie otworów kanalizacji pierwotnej. Podstawowe średnice rur to 25, 32, 40 i 50 mm. W celu najlepszego wykorzystania przestrzeni stosuje się najczęściej połączenie czterech rur wtórnych 32 mm, zamkniętych w rurze kanalizacji pierwotnej o średnicy 110 mm.

Zalety rur HDPE

Materiałem najczęściej wykorzystywanym do tworzenia kanalizacji wtórnych są rury HDPE. Polietylen dużej gęstości jest materiałem o dobrej wytrzymałości mechanicznej oraz niskiej wadze. Mały ciężar rur obniża koszty ich transportu i montażu, gdyż nie powoduje on konieczności angażowania specjalnego sprzętu. Duża elastyczność rur HDPE pozwala na ich układanie nawet w trudno dostępnych miejscach. Rury z HDPE nie korodują, są odporne na niskie temperatur oraz co ważne, są odporne również na szereg czynników chemicznych, dlatego mogą być układane bezpośrednio w gruncie. Ponad to rury te świetnie nadają się do przeciągania oraz wdmuchiwania w nie kabli. Dzieje się tak dzięki pokryciu ich wnętrza specjalną warstwą poślizgową lub zastosowania wzdłużnego rowkowana, które skutecznie zmniejszają współczynnik tarcia. Dodatkowym atutem rur HDPE jest łatwość ich łączenia, pozwalająca na prostą rozbudowę istniejącej kanalizacji.

Dla zapewnienia długotrwałej sprawności i funkcjonalności kanalizacja wtórna powinna odznaczać się szczelnością. Tu rury z polietylenu dużej gęstości również zdają egzamin. Rury HDPE dzięki łączeniu metodą zgrzewania, nawet w miejscu połączenia stanowią monolit, skutecznie zabezpieczając skrywane
w nich przewody przed wilgocią i innymi zanieczyszczeniami stałymi i płynnymi. Ciągi kanalizacji wtórnej na całej swojej długości powinny być łatwo rozpoznawalne. Dlatego dla lepszego rozróżnienia poszczególnych ciągów, stosuje się rury z odpowiednimi napisami lub barwnymi oznaczeniami na ich zewnętrznej powierzchni. Rury wykonane z polietylenu dużej gęstości charakteryzują się dużą trwałością eksploatacyjną, szacowaną na co najmniej 50 lat. Po zakończeniu eksploatacji mogą zostać w całości poddane procesowi recyklingu.

Źródło: Elplast – Rury PP