Kiedy uszczelnić dach?

dach

Aby dach działał sprawnie przez wiele lat, należy o niego dbać – np. poprzez uszczelnianie. Sroga zimna albo obfita w deszcze wiosna mogą przynieść wiele szkód na to zabezpieczenie domu. W jakich sytuacjach uszczelnienie dachu będzie konieczne? Sprawdź.

Rozerwana membrana

Bardzo prawdopodobne jest to, że na dachach charakteryzujących się małym kątem spadkowym zalegający śnieg (po zimie lub w jej trakcie) może przedostać się pod folię wstępnego krycia. W przypadku dziurawej membrany woda może transportować się do kolejnych warstw, które wówczas ulegną zawilgoceniu – a to jest przyczyną dalszych poważnych uszkodzeń w budowie dachu. Pojawia się pytanie? Skąd te dziury w membranie? Najczęściej powstają na skutek działania krawędzi dachówek, a także ostrych narzędzi i akcesoriów wykorzystywanych podczas montażu czy innych napraw. Nie wolno bagatelizować nawet małych dziur w dachu, ponieważ mogą być powodem dużych negatywnych zmian w strukturze powłoki w przyszłości. Należy od razu zniwelować powstałą usterkę.

Szczelina w kominie

Uszczelnianie dachu okaże się konieczne także w przypadku przecieków w okolicach komina. Jak do nich dochodzi? Zwykle powodem jest niestarannie wykonana obróbka, która zakrywa szczelinę powstałą między ścianami komina, a pokryciem dachowym. Co jest normalne, kołnierze blachowe po jakimś czasie ulegają deformacji pod wpływem działania temperatury. Jeżeli na ich złączeniu nie będzie prawidłowo wykonanego uszczelnienia, woda będzie spływać po ścianach komina i dotrze aż do pokrycia dachowego, zalewając go.

Przecieki w okolicach wyłazu dachowego

Jeśli przecieki występują w okolicach wyłazu dachowego, to najczęściej oznacza to nieprawidłowo przeprowadzony montaż oblachowania lub kołnierza uszczelniającego. Gdy się pojawią, należy zbadać, czy wszystkie części kołnierza są prawidłowo zainstalowane i współgrają zresztą systemu. Drugim powodem przecieków w tym miejscu może być niewystarczające ocieplenie ościeżnicy okna, które skutkuje przemarznięciem.

Nie chcesz martwić się powyższymi sytuacjami? Postaw na hydronylon, który jest najskuteczniejszym rozwiązaniem służącym do uszczelniania dachów.