Klamki do drzwi wewnętrznych – najczęstsze awarie

klamka

Klamką najczęściej nazywa się element, który naciskamy (lub przekręcamy), aby otworzyć drzwi. W rzeczywistości ten element to tzw. pochwyt – jedynie część bardziej skomplikowanego mechanizmu, jakim jest klamka. Niestety, mechanizm ten niekiedy się psuje i klamka nie działa tak, jak powinna. Sprawdź, co może być tego przyczyną.

Klamka umożliwia korzystanie z drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Od jej prawidłowego działania zależy m.in. to, czy skrzydło łatwo się otwiera i szczelnie zamyka. Na co dzień jej obecność jest niezauważalna. Dopiero gdy klamka się zepsuje, zwracasz na nią uwagę i zaczynasz zastanawiać się nad sposobem jej działania…

Zepsuta klamka do drzwi – przyczyny

Na czym polegają najczęstsze usterki klamek? Czy można je samodzielnie naprawić? Specjaliści ze sklepu Dobre Dla Domu podpowiadają.

  • Klamka nie odbija do swojej normalnej pozycji, ale opada ku dołowi – jest to wynik wyrobienia się lub pęknięcia sprężyny podtrzymującej pochwyt w pozycji poziomej. Sprężyna ta należy do najbardziej narażonych na zużycie elementów klamki – w czasie eksploatacji nawet kilkanaście razy dziennie działają na nią dość duże siły. Im częściej otwierane są drzwi, tym szybciej sprężyna się wyrobi. Naprawa tego elementu jest niestety zupełnie nieopłacalna – lepiej po prostu zamontować nową klamkę.
  • Wypadnięcie klamki z drzwi – powodem jest poluzowanie mocowania. Dzieje się tak najczęściej w wyniku niedokładnego montażu (słabo przykręcone śruby) lub użycia zbyt krótkich śrub. Może być to także efekt wyrobienia się elementów mocujących po dłuższym czasie użytkowania klamki. Na szczęście wystarczy ponownie przykręcić klamkę do drzwi za pomocą nowych śrub o dopasowanej długości.
  • Skrzypienie klamki – nie jest to w większości przypadków oznaka poważniejszego problemu z mechanizmem, jednak skrzypienie potrafi być po prostu irytujące. Jego powodem są tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami mechanizmów – możliwe, że po pewnym czasie skrzypienie samo ustanie. Jeśli jednak nie chcesz czekać, zastosuj… olej spożywczy lub inną tłustą substancję (np. wazelinę techniczną) i posmaruj nią miejsce, w którym pochwyt styka się z rozetą klamki. Pomocny może okazać się także środek WD-40 w aerozolu.

Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiednią klamkę do drzwi? Zajrzyj do poradnika Dobre Dla Domu.