Kolory we wnętrzach

ekipa

Zmiana koloru ścian, a także tekstyliów i dodatków pozwala zmienić wystrój wnętrza przy niewielkim nakładzie finansowym. Nie musimy zmieniać mebli, podłóg i wprowadzać innych radykalnych zmian, a i tak osiągniemy doskonały efekt. Sprawdź jakie kolory mogą odmienić Twój dom.

Styl skandynawski

Od dłuższego czasu modny jest styl skandynawski, a także elegancki minimalizm. Oba style lubią jasne, stonowane barwy, w tym całą gamę szarości, złamaną biel, chłodną jasną zieleń, pudrowy róż i inne pastelowe odcienie. Tego typu wnętrza wymagają też użycia jasnych, naturalnych tkanin. Doskonale sprawdza się len i bawełna. Jeśli lubisz przytulne wnętrza, koce, poduszki dekoracyjne, to postaw na taką aranżację wnętrza.

Ponadczasowe są również barwy ziemi – beże, zielenie, brązy. Doskonale komponują się one ze stylem kolonialnym, ale sprawdzają się też w nowoczesnych wnętrzach. Sprzyjają odpoczynkowi, relaksowi, ale też koncentracji, więc można je zastosować zarówno w salonie czy sypialni, jak i w gabinecie.

Jeśli chcesz wprowadzić do domu więcej światła i energii to zastosuj różne odcienie żółtego i pomarańczowego. Wprowadzą one do domu wesoły, pogodny nastrój, nawet w chłodne dni. Jeśli nie chcesz przesadzić z ilością kolorów to możesz je stonować chłodnymi odcieniami szarości. Takie odcienie dają też ciekawy kontrast, gdy w Twoim domu obecny jest beton architektoniczny.

Jak wybrać kolor farb?

Wybierając kolory farb zwróć uwagę na ich oddziaływanie na samopoczucie. Czerwień jest dobra do pomieszczeń, w których mało przebywamy, na przykład do holu, gdyż dekoncentruje i może powodować irytację i złość. Spokojny róż to idealna farba do łazienki, szczególnie tej kobiecej, z kolei błękit będzie dobry do salonu.

Jeśli jesteś osobą, która nie boi się eksperymentów to fajnym rozwiązaniem jest zastosowanie farb dekoracyjnych. Dostępne w sklepach farby dekoracyjne dają niemal nieograniczone możliwości. Pozwolą one uzyskać ciekawe faktury czy połysk ścian, a tynk dekoracyjny położysz samodzielnie. Wśród nich możesz też znaleźć farby tablicowe, które umożliwią przekształcenie wybranego fragmentu ściany w praktyczną tablicę do pisania i rysowania kredą oraz flamastrami kredowymi. Rozwiązanie to możesz zastosować na przykład w pokoju dziecięcym lub w kuchni. W sklepach są też dostępne szablony i akcesoria, które pozwolą na stworzenie własnych wzorów, napisów i innych elementów dekoracyjnych na ścianach.