Konserwacja bramy automatycznej wraz ze sprawdzaniem działania pilota

brama

Brama automatyczna jest sporym udogodnieniem dla wszystkich użytkowników. Daje poczucie bezpieczeństwa oraz komfort. Jednak, aby działała ona bez zastrzeżeń należy zadbać o to, aby systematycznie konserwowana, zwłaszcza przed nastaniem zimy. Na równi należy dbać o to, by pilot do bramy działał jak należy.

Ważne elementy bramy

Brama, która działa poprawnie to brama perfekcyjna pod względem stanu technicznego oraz sprawdzana regularnie. Wszystkie jej elementy działają bez zarzutu. Najważniejszym elementem świadczącym o tym, że brama będzie działać bez zarzutu jest szyna. Po szynie przesuwają się rolki bramy, a więc musi być ona zawsze czysta. O każdej porze roku należy też ją sprawdzać. Jesienią w jej obrębie nie mogą pojawić się liście, zimą należy uważać na zalegający śnieg, a wiosną i latem należy usuwać piasek. Inaczej można doprowadzić do zablokowania się szyny i nie będzie ona działała poprawnie. Mało tego, będzie stanowiła realne zagrożenie dla  użytkowników. Wszystkie odpady należy usuwać z obszaru działania bramy, zwłaszcza tam, gdzie porusza się skrzydło bramy przesuwnej. Zachowanie czystości sprawi, że napęd będzie działać dobrze. Najmniej kłopotliwe są bramy dwuskrzydłowe. Należy jednak na nie zwracać szczególną uwagę zimą, ponieważ śnieg należy usunąć na tyle, żeby nie doszło do przeciążeń skrzydeł, czy do urwania bramy.

Wszystkie bramy automatyczne należy obsługiwać z zachowaniem dużej ostrożności. Podobnie jest z akcesoriami takimi jak piloty do bram, gdzie należy zadbać o to, aby używać ich zgodnie z przeznaczeniem i przechowywać w odpowiednich warunkach.

Wracając do montażu. Profile do bram przesuwnych powinny być zamontowane tak dokładnie, by nie było mowy o nawet milimetrowym przesunięciu. Brama automatyczna musi działać bezawaryjnie. Prace montażowe muszą być zawsze dopasowane do typu bramy. Wszyscy wiodący producenci bram zamieszczają szczegółowe informacje związane z tym, jak zamontować poszczególne elementy. Monterzy wykonują z kolei niezbędne obliczenia, wraz z późniejszym przeprowadzeniem wszystkich prac przy montażu. Należy więc pamiętać o tym, by zawsze zatrudniać profesjonalistów.

Przeprowadzanie przeglądów bram

Okresowe przeglądy bram są bardzo ważne. Wszystkie bramy automatyczne powinny być poddawane okresowym przeglądom. Prace konserwacyjne powinny obejmować sprawdzenie tego, czy elementy elektroniczne działają poprawnie. Należy je dokładnie wyczyścić, ponieważ podczas codziennego użytkowania bramy do obudowy napędu mogą dostać się zabrudzenia lub małe owady. Następna ważna praca konserwacyjna to wyregulowanie siły przesuwu bramy. Im brama jest starsza, tym bardziej siłę przesuwu należy zwiększać. W zależności od producenta bramy, raz bądź dwa razy do roku warto  także wyregulować napędy bram oraz sprawdzić automaty do bram. Poszczególne prace powinny być dopasowane do typu bramy. Właściciel bramy powinien regularnie sprawdzać, czy brama funkcjonuje jak należy. Musi on na przykład sprawdzić, czy nie ma w jej obrębie elementów, jakie mogłyby zakłócać jej prawidłowe działanie. Ważne jest sprawdzanie mechanizmu działania bramy. To można zrobić samemu, natomiast poważniejsze prace konserwatorskie należy zlecać fachowcom. Dodatkowo, zależności od tego, na jakie akcesoria pomocnicze do obsługi bramy się zdecydujemy, takie też musimy sprawdzać. Kiedy zauważymy, że pilot do bramy bądź inny gadżet nie działają jak należy to jak najszybciej powinniśmy się skontaktować z serwisem. Należy dodać, że działanie każdej bramy uzależnione jest od tego, jak zostanie ona zamontowana, jak będzie eksploatowana oraz jakie metody naprawcze lub czyszczące zostaną zastosowane.

Prawidłowe użytkowanie pilota do bramy

Jak już wspomniano wcześniej, tak jak należy dbać o bramę automatyczną to na podobnej zasadzie należy dbać o działanie wszystkich akcesoriów, niezbędnych do codziennego korzystania z bramy. Będą się do nich zaliczać na przykład piloty do bram a więc podstawowe urządzenia do otwierania i zamykania bramy. Solidnie wykonany pilot będzie działać bez zastrzeżeń przez długi czas. Natomiast, należy zdawać sobie sprawę z tego, że od tego, jak użytkujemy pilot na co dzień zależy najwięcej. Między innymi dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości podczas otwierania bramy, czy też nie dopuszczanie do tego, aby na obszarze gdzie otwieramy i zamykamy bramę znalazły się jakieś przeszkody. Trzeba też zwracać uwagę na to, w jaki sposób pilot jest przechowywany. Warto trzymać go w bezpiecznym miejscu w torebce. Nie może jednak być przygnieciony. W skrócie: nie można dopuścić do sytuacji, w której coś mogłoby wpłynąć na nieprawidłowe działanie pilota. Jeśli pilot będzie używany zgodnie z przeznaczeniem i nic nie będzie wpływało negatywnie na jego pracę to nie trzeba się przejmować o jego działanie. Oczywiście, w razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości warto od razu udać się do serwisu. Wówczas nie będziemy przejmować się, że coś zostało przez nas przeoczone. Dbanie o prawidłowe działanie bramy i dodatkowych akcesoriów to priorytet.