Kontrola gaśnic – co warto o niej wiedzieć?

gaśnica

Posiadacie gaśnice? W takim razie powinniście wiedzieć, że co jakiś czas takie produkty muszą być poddawane kontrolom. Jak często? Na czym to wszystko polega? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Przegląd gaśnic

Polskie prawo jasno określa reguły w tym kontekście. Ustawa z dnia 7 czerwca 2010 roku obliguje posiadaczy takiego sprzętu, aby minimum raz w roku udali się na przegląd. Kontrola gaśnic jest zatem obowiązkowa. Trzeba podkreślić, że generalnie zaleca się, aby przeglądy były wykonywane jednak kilka razy częściej. Wszystko po to, aby zagwarantować sobie pewność, że urządzenia nie tylko będą działały niezawodnie, ale będą również bezpieczne. Ważne jest też to, że na rynku znajdują się rozmaite gaśnice wyprodukowane przez różnych producentów. Zazwyczaj to te osoby zalecają (na etykietach)), jak często powinna być wykonywana kontrola gaśnic. Minimum to natomiast jeden razy w ciągu całego roku kalendarzowego. Nie wolno tej kwestii bagatelizować nie tylko pod kątem gaśnic. Jeśli bowiem macie w swoim posiadaniu na przykład urządzenia gazowe, to one też powinny być poddawane systematycznym kontrolom. Warto również zamontować systemy detekcji CO2, aby nie narażać niczyjego zdrowia na szwank.

Zastanawiacie się, jak wygląda kontrola gaśnic? Jest to okresowe sprawdzenie stanu technicznego urządzeń. Są one poddawane kontrolom, które mają na celu wykazać czy w razie konieczności dane urządzenie będzie działało prawidłowo. W razie czego wymieniane są wadliwe elementy albo właściciel jest informowany, że kontrola gaśnic dla konkretnego produktu nie przeszła pomyślnie. Wtedy taka osoba musi kupić nowy sprzęt. Co obejmuje ewentualna naprawa? Trzeba podkreślić, że są to takie czynności jak montaż, demontaż, wymiana środka gaśniczego czy badania wytrzymałościowe zbiornika itp.

Ważne jest to, aby cały proceder był przeprowadzany u profesjonalistów. Nieważne czy chcecie, aby wykonana była konserwacja instalacji gazowej, klimatyzacji czy kontrola gaśnic. Zawsze trzeba decydować się na fachowców. Takiej osoby posiadają odpowiednie stanowisko i sprzęt, który pozwala im wszystko dokładnie sprawdzić oraz w razie czego naprawić czy wymienić.