Kotwy wklejane – jak działają? Gdzie stosować kotwy chemiczne?

plan

Choć kotwy mechaniczne wykorzystywane są nawet przez początkujących budowlańców, często nie każdy wie o znacznie trwalszym rozwiązaniu – kotwach chemicznych, zwanych również wklejanymi. Jak działają? I w jakich sytuacjach można je stosować?

Co to są kotwy wklejane?

Kotwy wklejane to sposób łączenia przy pomocy dwóch substancji. Najczęściej składają się z żywicy oraz z utwardzacza, które mogą być umieszczone w kartridżu lub w ampułce.

W przypadku kotew w kartridżach konieczne jest dodatkowe zastosowanie dozownika oraz dyszy mieszającej. Montaż z kotwą chemiczną w postaci ampułki jest o wiele prostszy, ponieważ wystarczy umieścić ją w przygotowanym otworze, po czym wbić w nią pręt przy pomocy młotka lub odpowiednich elektronarzędzi. Instrukcję montażu kotew wklejanych wraz z ilustracjami prezentującymi poszczególne etapy mocowania można przejrzeć na www.koelnerpolska.pl/produkty/zamocowania/kotwy-wklejane. Warto też zapoznać się z danymi technicznymi oraz zastosowaniem konkretnego rodzaju kotwy.

Właściwości kotew chemicznych

Najważniejszą właściwością kotew mechanicznych, która sprawia, że ten sposób mocowania jest coraz powszechniej stosowany, jest wysoka wytrzymałość oraz trwałość. Ważne jest również to, że podczas łączenia wykorzystywana jest siła adhezji, co zapobiega występowaniu naprężeń w materiale, które mogłoby go osłabić.

W przeciwieństwie do mocowanie mechanicznego, kotwy wklejane można montować nawet blisko krawędzi oraz w małych odległościach między kolejnymi kotwieniami. Żywica dokładnie wypełnia cały otwór, wszystkie nierówności czy zarysowania co dodatkowo wzmacnia podłoże – często stosuje się ją w przypadku powierzchni zniszczonych, gdzie kotwy mechaniczne mogą jeszcze bardziej naruszyć słabą już strukturę podłoża, co uniemożliwia uzyskanie trwałego i mocnego połączenia.

Kotwy wklejane wykorzystywane są również na zewnątrz, ponieważ dzięki temu, że trwale wypełniają miejsce łączenia, chronią przed przenikaniem do niego wilgoci lub wody, zapewniając tym samym najlepszą szczelność mocowania.

Ten rodzaj kotew cechuje się również wysoką nośnością, co sprawia, że stosowane są w przypadku podłoży narażonych na ciągle oddziaływanie dużych obciążeń.

Zastosowanie kotew wklejanych w kartridżach lub w ampułkach

Obecnie kotwy wklejane stosuje się wtedy, gdy potrzebne jest mocne i trwałe łączenie – zarówno w przypadku budowy nowych lub generalnego remontu starych, zniszczonych budynków. Często wykorzystywane są podczas pracy z takimi materiałami jak cegła dziurawka, pustaki, ale też beton mocny i słaby.

Jak zostało to już wspomniane, wkleja się je na zewnątrz, gdzie mocowanie narażone jest na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Warto ich użyć również wtedy, gdy wcześniej z tego miejsca zostały wyrwane kotwy mechaniczne.

Kotwy chemiczne zapewniają niezawodne i trwałe połączenie, nawet w bardzo trudnym podłożu, dlatego coraz częściej znajdują zastosowanie w pracach budowniczych. Warto więc o nich pamiętać podczas budowy czy remontu.