W ofercie wielu polskich producentów artykułów ogrodowych znajdziemy dzisiaj kratki drewniane – niepozorne, ale szalenie użyteczne przy zakładaniu i organizacji ogrodu i tarasu. Te wielofunkcyjne „płoty” kratki ogrodowe znajdują zastosowanie w przestrzeni publicznej, jako zielone parawany i podpory dla roślin. Przygotowaliśmy dla was krótki przekrój po najważniejszych cechach kratek drewnianych ogrodowych, które z całą pewnością ułatwią przyszłe zakupy do ogrodu!
Kratki ogrodowe drewniane – wykonanie i zabezpieczenie
Najlepsze produkty tego typu wykonywane są z suszonego drewna z gatunku, który wykazuje się dobrą trwałością i elastycznością. W ofercie polskich producentów znajdziemy kraty drewniane ogrodowe wykonane z sosny lub świerku. Wszystkie elementy podlegają obróbce powierzchniowej, a następnie łączone są za pomocą nierdzewnych wkrętów, co zapewnia im sztywność i estetyczne wykończenie. Kupując kraty drewniane do ogrodu warto zwrócić uwagę na te produkty, które są impregnowane ciśnieniowo. Dla konsumenta to znacząca zaleta – przez okres nawet do około 5 lat, kratki ogrodowe będą zabezpieczone przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz szkodników.
Inspiracje małej architektury ogrodowej https://www.produktyogrodowe.pl/
Kratki ogrodowe drewniane – kształty i rozmiary
Najpopularniejszy podział, jaki znajdziemy na rynku, to kratki diagonalne oraz kratki rozciągane. Łatwo zapamiętać, że kraty drewniane rozciągane nie posiadają ramy, są elementami elastycznymi i plastycznymi zarazem. Płoty kratki ogrodowe przypominają moduły ogrodzeniowe, w których krata wbudowana jest w solidną ramę. Występuje kilka typowych kształtów kratki ogrodowej drewnianej, między innymi popularna kratka prostokątna, kratka trapezowa, a także płoty kratki ogrodowe z elementami ozdobnymi, np. łukowymi sklepieniami.
Kratki ogrodowe – ceny
Rozbieżność cenowa w tej grupie produktów jest spora i wynika głównie z rozmiarów kratki ogrodowej. Na taras niewielki płotek będzie nas kosztował od 60 do 100 zł za pojedynczy moduł o wymiarach 1200 x 900 mm. Mowa o prostych płotach kratkach ogrodowych w kształcie prostokąta. Duże kraty drewniane, wykonane z importowanych gatunków drewna, o mocnej ramie i wymiarach przekraczających 1 800 x 1 800 mm mogą kosztować nawet nieco ponad 300 zł. W przypadku większych elementów na cenę wpływa także gęstość kratownicy, im większa, tym więcej drewna zużyto do produkcji, a to przekłada się na cenę detaliczną.
Kratki ogrodowe drewniane – zastosowanie
To całkiem urocze i użyteczne elementy w ogrodzie. Chętnie skorzystają z nich między innymi amatorzy nasadzeń, gdyż kratka ogrodowa służy jako podpora dla roślin pnących. Czasami z płotów kratek ogrodowych korzysta się przy budowie ogrodzenia, zastępując niektóre moduły nietransparentne, modułami ażurowymi. To funkcja typowo estetyczna. Na rynku spotkamy się także z pojęciem kratki drewnianej na balkon lub kratki drewnianej na taras – faktycznie często także w zabudowie wielorodzinne i bliźniaczej wykorzystuje się te produkty do zamaskowania niektórych stref albo zwyczajnie, do odgrodzenia się niskim kosztem od sąsiada.