Kupujesz mieszkanie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

mieszkanie

Wybudowanie domu lub zakup nowoczesnego mieszkania wprost od dewelopera, stanowi ważny cel wielu młodych osób. Możliwość urządzenia własnego, wymarzonego świata od podstaw jest kusząca, jednak może wiązać się też z zagrożeniami. By ich uniknąć, warto dobrze przygotować się do zakupu własnego M4, które często stanowi inwestycję na długie lata i jest jedną z najważniejszych życiowych decyzji.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania?

  1. Lokalizacja, na którą składa się odległość od centrum, dostęp do komunikacji miejskiej i rozległość terenów zielonych (statystycznie to te cechy najbardziej wpływają na koszt inwestycji). O ile nie należy przywiązywać uwagi do miejsca pracy, które w ciągu życia ulegają zmianom, warto upewnić się, że wybrana dzielnica jest bezpieczna, a w pobliżu znajdują się parki i większe ośrodki – przedszkola, budynki firmowe, korporacje. Nie bez znaczenia jest także patio wokół osiedla. Zadbane i zielone zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, zarówno dzieci, jak i dorosłych – szczególnie tych, którzy są zbyt zajęci na długie spacery. W przeciwieństwie do piaszczystej powierzchni lub ruchliwej ulicy, co nie tylko zakłócałoby spokój, ale stanowiło poważny problem w zachowaniu czystości budynku.
  2. Dodatkowe zabezpieczenia – monitoring, ochrona i domofon są nieodłączną częścią nowoczesnych apartamentowców, dzięki czemu mieszkańcy traktują swój dom jak azyl. Nie muszą martwić się o bezpieczeństwo bliskich i posiadanych rzeczy. Ułatwia to wyjazdy służbowe lub uczestniczenie w rodzinnych wczasach.
  3. Obecność windy neutralizuje problem położenia apartamentu. Jednak wysokość piętra ma znaczenie – ci, którym zależy na posiadaniu ogródka, chętnie wybierają mieszkania parterowe, mimo tego, że często bywają ciemniejsze. Najwyżej położony lokal to zwykle największy balkon, ale i najbardziej odczuwalne gwałtowne zmiany pogody.
  4. Rozkład mieszkania i orientacja okien wpływa na jakość życia jego mieszkańców. Decyduje o jego jasności i przestronności. To, na którą ze stron będą wychodzić okna, powinno wynikać z trybu prowadzonego życia. Osoby prowadzące nocny tryb życia nie będą zadowolone z sypialni położonej na wschodniej części. Lepiej wtedy sprawdzi się salon z oknami na zachód, gwarantującymi przyjście słońca wraz z naszym powrotem z pracy. Nie w każdym przypadku sprawdzi się salon z aneksem kuchennym, mimo zaoszczędzonego dzięki temu miejsca. Ważny jest metraż, który powinien być dopasowany do liczby mieszkańców. Zaleca się wybór nieco większego mieszkania, gdyż z czasem gromadzimy coraz więcej rzeczy, a rodzina może się powiększyć.

Miejsce, do którego będziemy wracać z przyjemnością i gdzie zrelaksujemy się po najbardziej stresującym dniu. Wymarzone, przestronne, z pięknym widokiem lub ogrodem. Azyl, zapewniający bezpieczeństwo i spokój. Tak powinien kojarzyć się dom. Własne mieszkanie to marzenie wszystkich nas, jednak jego zakup nie stanowi łatwego zadania. Inwestycja w apartament to decyzja na dużą część życia, dlatego musi być przemyślana i uwzględniać nie tylko nasze możliwości finansowe, ale przede wszystkim potrzeby – zarówno teraźniejsze, jak i przyszłe. Związek z mieszkaniem wpływa w końcu na pozostałe strefy życia człowieka.

Artykuł powstał przy współpracy z Park Place 3: http://parkplace3.pl/