Listwy elewacyjne czym są i do czego służą?

dom

Głównym zastosowaniem listew elewacyjnych jest zabezpieczanie okolic okien przed drobnymi uszkodzeniami, a także estetyczne i stylowe wykończenie. Montowane one są przy oknach między ościeżnicą okna a tynkiem strukturalnym. Ich zadaniem jest dobre dopasowanie oraz gwarancja trwałości. Listwy elewacyjne dzielimy na dwa podstawowe rodzaje – listwy okapnikowe zwane potocznie okapnikami, a także listwy przyokienne. Okapniki w zależności od swojej struktury służą do odprowadzania wody z elewacji lub łączenia listwy aluminiowej z tynkiem. Listwy przyokienne natomiast nie mogą mieć pęknięć, muszą posiadać trwałą konstrukcję oraz nie mogą przepuszczać wody pod okładzinę termiczną.

Listwy elewacyjne – wady i zalety

Podstawowe zalety listew elewacyjnych to ich działanie – nie przepuszczanie wody, ochrona przed uszkodzeniami czy estetyczny wygląd. Okapniki i listwy przyokienne charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Dodatkowo ich montaż jest bardzo prosty i nie powinien sprawiać większych problemów nawet osobie, która jest amatorem i średnio się na tym zna. Następną korzyścią tego typu listew jest ich cena, dobrej jakości listwy kosztują od 10 złotych za metr kwadratowy. To sprawia, że większość osób może pozwolić sobie na trwałą elewację, która w dodatku wykonana jest z polistyrenu ekstrudowanego, który jest materiałem w stu procentach nietoksycznym i bezpiecznym dla środowiska. Jedyną wadą okapników i listw przyokiennych jest kupno, które w przypadku niefachowego producenta może okazać się ogromnym błędem i niepowodzeniem, a skutkiem tego będą pieniądze wyrzucone w błoto.

Elewacja ociepleniowa – zastosowanie i znaczenie

Elewacja ociepleniowa to system ociepleniowy złożony z różnych koniecznych do tego materiałów, aby odpowiednio ocieplić ściany zewnętrzne budynku, a na koniec je estetycznie wykończyć tynkiem lub płytkami. Dwoma najbardziej znanymi materiałami do ocieplania budynków są styropian oraz wełna mineralna. Styropian dzielimy ze względu na kolor – biały (klasyczny), styropian „dalmatyńczyk” (w kropki) i grafitowy (szary). Najrozsądniejszym wyborem wydaje się być styropian grafitowy, który to ma najkorzystniejszą lambdę oraz najlepiej przewodzi ciepło. Wełna mineralna natomiast dzieli się na skalną i szklaną. Oba rodzaje mają taki sam dobry współczynnik lambda, jednak wełna mineralna szklana jest lżejsza. Z tego powodu częściej stosowana jest przy dachach skośnych tak, aby nie obciążać produkcji. Po wyborze odpowiedniego materiału pozostaje dobrać odpowiadający nam tynk, który ochroni naszą elewację, a także nada ścianie elegancki wygląd.