Mieszkanie to nie apartament. Prosty wybór

mieszkanie

W wielu miejscowościach deweloperzy próbują sprzedać mieszkania drożej, nazywając je apartamentami. I choć nie ma jasno ustalonych kryteriów, które pozwoliłyby oznaczyć granicę między nimi, to w praktyce dość łatwo można wskazać cechy, które wyróżniają apartamenty na tle najpiękniejszych nawet mieszkań.

Światło

Apartamenty buduje się w taki sposób, aby zmaksymalizować wykorzystanie światła naturalnego. Okna są duże i prawie nigdy nie umieszcza się ich wyłącznie po północnej stronie budynku, jak ma to miejsce w wielu mieszkaniach. Odległości między apartamentowcami są zdecydowanie większe niż między blokami – tak musi być, aby w ogóle mówić o wykorzystaniu światła. Ma to oczywiście także inne pozytywne skutki, jak możliwość zagospodarowania piękniejszego terenu wewnętrznego, ale w tym momencie warto skupić się przede wszystkim na jasnym wnętrzu.

Otoczenie

Eksperci firmy http://www.burco.pl/ mówią wprost: mieszkania i apartamenty powstają w zupełnie różnych miejscach. Tam, gdzie wznosi się apartamentowce, grunt jest drogi. I jest to prawdą, nawet jeśli zestawić ceny działek z logistycznie doskonałymi punktami w centrach miast. Tam ceny są takie, że konieczne jest maksymalne zagęszczenie zabudowy, ale w przypadku apartamentów liczy się dodatkowo niewielka dostępność działek. Są one drogie, ponieważ są jedyne (albo przynajmniej bardzo nieliczne). Dzięki temu w otoczeniu apartamentowców nie zachodzą później radykalne zmiany – nie rozbudowuje się wokół nich osiedli mieszkaniowych, nie powstają drogi ekspresowe ani centra handlowe. Tu deweloperzy płacą za działkę i pewność, że wokół niej niewiele może się zmienić.

Jakość

O tym, w jaki sposób i z jakich materiałów zbudowane są przeciętne mieszkania, napisano już wiele i choć pewnie nie wyczerpuje to nadal listy zarzutów, jakie można postawić deweloperom, to w zupełności wystarcza jako materiał porównawczy. Apartamenty są bowiem zawsze wykonywane staranniej, zwykle albo są wykańczane, albo przynajmniej mogą zostać wykończone na życzenie inwestora, a już coś takiego jak „stan deweloperski” w ich przypadku pojawia się rzadko. Jeśli zaś już się pojawia, to zawsze jest to staranne wykończenie, a nie pojedyncza warstwa kiepskiej farby. Ocena jakości wymaga zdecydowanie więcej wprawy niż ocena dostępności światła i atrakcyjności otoczenia, ale każdy ekspert budowlany bez trudu na pierwszy rzut oka odróżni nowe mieszkanie od standardowego apartamentu.

Nowoczesność

Mieszkania, nawet te najlepsze, mają zapewniać po prostu komfort. Apartamenty mają dać coś więcej. To mają być miejsca, z których nie chce się wychodzić, dlatego budynki są projektowane inaczej, wnętrza wykańcza się lepiej, a w apartamencie i częściach wspólnych stosuje się nowoczesne systemy komfortu i bezpieczeństwa, od bramofonów, przez windy wjeżdżające bezpośrednio do mieszkań, aż po automatyczne systemy rozpoznawania pojazdów i obsługi bram wewnętrznych.