Jedną z ważniejszych decyzji finansowych w życiu każdego z nas jest zakup mieszkania. Poza długo zbieranym wkładem własnym większość zmuszona jest zaciągnąć kredyt, na bardzo długie lata. Dlatego transakcja taka winna być poprzedzona przemyśleniem wszelkich za i przeciw, a nieruchomość dopasowana do potrzeb domowników. Do wyboru mamy mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Czym się różnią, co oznaczają te pojęcia, jakie wady i zalety posiada każde z nich?
Czym różni się rynek wtórny od pierwotnego?
Nieruchomości z tzw. „drugiej ręki” to rynek wtórny, czyli ktoś je wcześniej zamieszkiwał. Na rynku pierwotnym mamy do czynienia z mieszkaniami, lokalami nowymi, nieużywanymi, od dewelopera. Na rynku wtórnym opłaca się po zawarciu umowy podatek od nieruchomości, na pierwotnym nie. Zależy to od tego, czy deweloper czyli podmiot finansujący opłacał podatek VAT wynikający z inwestycji. Jeśli nie, to i na rynku pierwotnym konieczne będzie opłacenie podatku PCC w wysokości 2% od wartości nieruchomości.
Wady
Rynek wtórny jest dość atrakcyjny z racji cen nieruchomości ,które często są wykończone, urządzone, choć gusta bywają różne. Wiele takich nieruchomości, jeśli chodzi o mieszkania Szczecin wymaga modernizacji i adaptacji, odnowienia, więc niesie to za sobą kolejne koszty. Wadą może tez dla niektórych być kondygnacja na jakiej znajduje się mieszkanie, w starszym budownictwie może mieć to wpływ na np. koszty ogrzewania. Wada niewątpliwie jest konieczność opłaty podatku „od wzbogacenia”. Starsze bloki nie oferują lokatorom miejsc parkingowych, zatem mogą pojawić się problemy z parkowaniem auta, zwłaszcza na większych osiedlach i przy blokach wieloklatkowych i z większą liczbą kondygnacji.
Rynek pierwotny także nie jest bez wad. Niestety każde nowe mieszkania w Polsce sprzedają się zwykle wcześniej, niż powstaną. Oznacza to ograniczone możliwości związane z lokalizacją, odniesienie w stosunku do stron świata, idealnym rozkładzie mieszkania. Czas oczekiwania na nowe lokum od dewelopera to zwykle kilka lat. To także ryzyko związane np. z nieprzewidywana niewypłacalnością dewelopera czy odstąpieniem na etapie realizacji od pierwotnego wyglądu budynku itd. Nie bez znaczenia pozostaje również lokalizacja – nowe osiedla powstają często na obrzeżach miast, daleko od centrum chociaż mieszkania w Szczecinie można upolować też w dość atrakcyjnych miejscach. Na uwagę zasługuje też cena – nowe, nieużywane mieszkania są droższe niż te z rynku wtórnego. No i trzeba liczyć się z tym, że nowi nabywcy nieruchomości w deweloperskich mieszkaniach będą przez kilka lat zapewne prowadzić prace wykończeniowe co generuje bałagan, hałas i pewien dyskomfort mieszkańców.
Są jednak i zalety mieszkań nowopowstających. Od początku do końca możemy zaprojektować wymarzone M według własnych preferencji. Plusem są nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania nowego budownictwa, przeszklenia, tarasy, miejsca parkingowe. Koszty utrzymania nowych mieszkań tez są niższe niż przy starszym budownictwie (koszty ogrzewania chociażby czy opłat czynszowych). Plusem może być tez gwarancja dewelopera na wybudowane lokale (zwykle 5 lat). Nowoczesne budownictwo to także architektura krajobrazu czy nowoczesne patia i wiaty ogrodowe, place zabaw, otoczenie w którym życie się przyjemniej.
Do zalet mieszkań rynku wtórnego natomiast nie sposób zaliczyć lokalizacji, sąsiedztwo obiektów takich jak żłobki, przedszkola, szkoły, urzędy czy komunikacja miejska. Mieszkanie z rynku wtórnego możemy kupić i zamieszkać w nim na „już”, bez wyczekiwania na realizacje projektu. Lokalizacja o której wspomniano jeśli chodzi o mieszkania Szczecin wiąże się z tym, że raczej w starszych dzielnicach łatwiej przewidzieć co znajduje się w otoczeniu budynku i raczej niewiele nowych inwestycji tam powstanie. Przy nowych osiedlach nie do końca wiadomo, co powstanie i jak przestrzeń wokół zmieni się z biegiem lat. Mieszkania z drugiej ręki są też tańsze niż nowe, można z obecnym właścicielem negocjować cenę.
Zatem co wybrać? Od naszych preferencji zależy na jakie mieszkanie się zdecydujemy. Nowoczesne apartamenty na obrzeżach miasta to zwykle mieszkania deweloperskie. Jeśli marzy nam się mieszkanie z duszą, warto szukać takiego na rynku wtórnym. Warto określić swoje oczekiwania, spisać wszelkie za i przeciw i szukać tego jedynego, wymarzonego na miarę naszych potrzeb i możliwości.