Pandemia koronawirusa spowodowała, że liczba zajętych łóżek w placówkach medycznych zaczęła systematycznie wzrastać. Obecnie hospitalizowanych jest blisko 19 tys. pacjentów cierpiących na COVID-19 – wynika z raportu Ministerstwa Zdrowia (stan na 11.12.2020). Aby przygotować się na wypadek większej liczby zakażeń, zaczęto budować szpitale modułowe.
Choć w Polsce technologia prefabrykacji nie jest jeszcze dobrze znana, coraz więcej osób rozważa inwestycję tego typu konstrukcje. Z gotowych elementów stawia się m.in. budynki użyteczności publicznej, w tym szpitale lub mobilne laboratoria. Więcej informacji na temat takiego rozwiązania można znaleźć na stronie: https://climatic.pl/mobilne-szpitale-modulowe/.
Mobilne laboratorium, szpital, izba przyjęć – czym wyróżniają się obiekty modułowe?
Technologie modułowe, które wykorzystuje się do budowy placówek medycznych, posiadają wiele zalet. Do najważniejszych zalicza się szybkość wznoszenia konstrukcji – gotowy obiekt może zostać oddany do użytku w zaledwie kilka tygodni, co sprawdza się szczególnie w kryzysowych i niespodziewanych sytuacjach. Konstrukcje z prefabrykatów w niczym nie odbiegają od obiektów budowanych klasycznymi metodami – są zgodne z normami BHP oraz zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, posiadają wszelkie niezbędne instalacje.
Wśród ich atutów należy wymienić też zastosowanie technologii zwiększających bezpieczeństwo i minimalizujących ryzyko zakażeń. Obiekty stworzone z myślą o pracownikach służby zdrowia odznaczają się przemyślanym projektem. Wyodrębniono w nich strefy czystą i brudną, co ma na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa rozprzestrzeniania się patogenu SARS-CoV-2. Budynki wyposażono ponadto w niezależnie działającą wentylację, a w niektórych pomieszczeniach zastosowano kaskadę ciśnień, ograniczając tym samym emisję patogenów.
Poznaj rozwiązania wspierające personel medyczny
Prefabrykowane placówki medyczne odznaczają się zastosowaniem ciekawych rozwiązań ułatwiających pracę lekarzom, pielęgniarkom, salowym, laborantom. W obiektach zamontowano system przyzywowy pozwalający na szybkie powiadomienie personelu o niepokojących sytuacjach w sali chorych. W budynkach zainstalowano też monitoring umożliwiający obserwację pacjentów bez konieczności odwiedzania ich osobiście. W newralgicznych punktach znajdują się także specjalne śluzy dekontaminacyjne, które skutecznie eliminują bakterie i wirusy zlokalizowane na skórze oraz ubraniach, chroniąc personel przez zachorowaniem na COVID-19.
Obiekty mobilne – działające samodzielnie lub stanowiące uzupełnienie infrastruktury szpitalnej – cechują się wieloma zastosowaniami. W ofercie Climatic znajdują się:
– modułowa izba przyjęć – COVID Firewall – ma na celu usprawnienie procedur związanych z przyjmowaniem pacjentów na oddział,
– oddział intensywnej terapii – MOBIOIT – obiekt jest przeznaczony do hospitalizacji pacjentów cierpiących na zakaźne i niebezpieczne choroby, posiada niezbędną aparaturę medyczną i urządzenia ratujące życie,
– oddział izolacyjny – MOBIZOL – wyposażono go w systemy pozwalające na izolację osób z podejrzeniem zakażenia groźnym patogenem,
– mobilne laboratorium mikrobiologiczne – to wydzielony obszar do pobierania i badania wymazów od pacjentów,
– śluza dekontaminacyjna – system eliminujący patogeny za pomocą dyszy z parą nadtlenku wodoru.
Budownictwo modułowe po ustaniu pandemii – co zrobić z gotowymi rozwiązaniami?
Technologia modułowa pozwala na dowolną modyfikację budynków w celu dostosowania ich do bieżących potrzeb. Obiekty można poszerzyć o kolejne sale, dobudować do nich następne kondygnacje, zmienić rozkład pomieszczeń. Dzięki temu po ustaniu pandemii budynki znajdą zastosowanie jako poradnie specjalistyczne, gabinety zabiegowe, punkty apteczne, zaplecze administracyjne lub dodatkowe sale operacyjne. Dodatkowo konstrukcje są przystosowane do szybkiego demontażu, dlatego – jeśli zajdzie taka potrzeba – można je przenieść do innej lokalizacji, np. w celu poszerzenia oferty medycznej.
Decydując się na mobilne placówki medyczne, warto rozpocząć współpracę ze sprawdzonym wykonawcą. Firma Climatic realizowała wiele projektów na potrzeby służby zdrowia, m.in. wybudowała szpital modułowy w Bolesławcu.