Kamień dekoracyjny: modny, bardzo efektowny, a do tego wytrzymalszy i tańszy niż naturalny odpowiednik, zyskuje coraz większe grono zwolenników – także dlatego, że wyróżnia się wśród innych okładzin łatwością montażu. Położenie kamienia dekoracyjnego to rzeczywiście dziecinnie proste zadanie – o ile przestrzegamy kilku zasad, opisanych poniżej.
Klasyczny wzór naśladujący strukturę naturalnej skały, cegła, modny format geometryczny, płytki oddające fakturę drewnianych słojów lub betonu… – pod kątem estetycznym możliwości jest wiele, ale równie ważne są aspekty praktyczne, np. skład okładziny. Lekki i dostępny w poręcznym formacie gips nie obciąża ścian wewnątrz, z kolei na elewacji (ale i w łazience) lepiej sprawdzi się trwały i odporny na działanie wody beton.
Kiedy wybraliśmy kamień dekoracyjny, możemy przystąpić do montażu:
- Zakup chemii budowlanej. To od materiału zależy, jakie produkty powinniśmy zastosować do montażu. Grunty, kleje i fugi renomowanych producentów dzielą się na te do stosowania na zewnątrz i wewnątrz, jak również na przeznaczone do gipsu i te do betonu: https://www.stonemaster.pl/oferta/chemia Niektóre produkty – jak np. fuga są uniwersalne. Ilość potrzebnej do montażu chemii budowlanej powinna być zapisana na opakowaniu.
- Wybór terminu – wbrew pozorom ma znaczenie. Polak remontuje na urlopie albo w weekend – zgoda, ale nie w czasie upału. Temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 25 stopni.
- Przygotowanie kamienia – po wyjęciu z opakowania powinniśmy przetrzeć spodnią warstwę okładziny szczotką ryżową, by usunąć osady.
- Gruntowanie. Ścianę poziomujemy, nakładamy grunt – na powierzchnię gipsową dwa razy. Czekamy aż wyschnie – optymalnie dobę.
- Układanie. Zaczynamy od dołu – najlepiej od listwy, aby było na pewno równo. Każdą płytkę pokrywamy odpowiednio dobranym klejem (w tym celu przydatna będzie paca zębata), a następnie dociskamy do ściany. Czekamy, aby klej zdążył wyschnąć. W przypadku narożników niektóre płytki trzeba będzie przyciąć. Z gipsowymi poradzi sobie piłka do drewna, przy betonowych konieczna będzie szlifierka kątowa.
- Fugowanie – w niektórych przypadkach (np. cegły w modnym stylu loftowym) ten etap możemy pominąć. Prześwitująca między cegiełkami ściana daje ciekawy efekt. Jeśli używamy fugi, powinniśmy skorzystać z fugownicy do klinkieru. Jeśli nawet coś nie wyjdzie, nie ma powodów do obaw. Wystające nieestetycznie resztki, po zaschnięciu bez problemu usuniemy szczotką ryżową.
- Zabezpieczenie. Właściwy impregnat to konieczny element wykończenia. Dzięki niemu kamień dekoracyjny na długo zachowa atrakcyjny wygląd i będzie się go łatwiej czyścić.