Montaż okien aluminiowych i okien dachowych

rolety

W nowych budynkach coraz więcej właścicieli wybiera okna aluminiowe, które doskonale pasują do nowoczesnych elewacji.

Ich niewątpliwą zaletą jest nowoczesny design oraz ekologiczny materiał, przyjazny dla środowiska, gdyż wykonywane są z odnawialnych materiałów. Świetnie nadają się do domów pasywnych i energooszczędnych, gdyż gwarantują ograniczenie zużycia energii i są odporne na warunki atmosferyczne, zapewniając wodoszczelność i wiatroszczelność.

Montaż okien aluminiowych

Zaletą okien aluminiowych jest niezwykle prosty montaż oraz lekki materiał, z którego wykonane są okna. Wykonuje się go metodą tzw. ciepłego montażu. Dzięki temu zapewnione jest doskonałe połączenie okna z murem oraz dokładne uszczelnienie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Montaż jest standardowy. Do montażu ościeżnicy wykorzystuje się kotwy bądź dyble. Następnie dopasowuje się okno o odpowiedniej szerokości. Okno od strony wewnętrznej zabezpiecza się pianką poliuretanową, na którą nakleja się taśmę lub folię paroprzepuszczalną, a od zewnątrz wodoodporną taśmę paroprzepuszczalną. Prace muszą być wykonane przez doświadczonych fachowców, gdyż pomylenie taśm przeznaczonych do wewnątrz i na zewnątrz skutkować będzie znacznym pogorszeniem izolacji budynku. Zastosowanie potrójnej izolacji zapewnia nie powstawanie mostków termicznych, a tym samym dobrą ochronę przed wilgocią i brak możliwości powstania pleśni i grzybów.

Montaż okien dachowych

Montaż okien dachowych jest niezwykle prosty, jednak wymaga wprawy i doświadczenia. Najlepiej wykonywać go w trakcie kładzenia dachu, dzięki temu unikniemy nieszczelności, czy uszkodzeń w dachówce, jednak zamontowanie ich po wykonaniu zadaszenia także jest możliwe. Nie powinno zająć więcej niż kilka godzin. Najprostszy montaż wykonuje się na krokwiach, które sąsiadują ze sobą. Istnieje też możliwość montażu na łatach, szczególnie wtedy, gdy okno jest mniejsze niż dwie krokwie naprzeciw siebie. Jeżeli chcemy zamontować okno niewymiarowe, zbyt duże, fachowcy dokonają montażu na wymianach, co wymaga usunięcia części krokwi, aby okno pasowało do otworu. Okno uszczelnia się za pomocą kołnierza profilowanego. Zastosowanie tego typu izolacji zapewnia ochronę przed wilgocią oraz odprowadzanie deszczu i śniegu poza kontur ram okna. Dobrze zamontowane okno nie wymaga stosowania dodatkowych pap, czy silikonów. Przy wyborze okien dachowych najlepiej zdecydować się na ramy okna z PCV lub aluminium. Nie poleca się natomiast okien drewnianych, które pod wpływem warunków atmosferycznych, temperatury oraz promieniowania UV butwieją.