Montaż schodów półkowych – jak to zrobić?

schody

Schody półkowe, inaczej wspornikowe, to rozwiązanie, które wzbudza wiele zainteresowania. Widoczne stopnie schodów sprawiają wrażenie lekkości i nowoczesności zarazem. W jaki sposób je zamontować? O czym trzeba pamiętać? Podpowiadamy!

Każdy stopień schodów wspornikowych jest zamocowany do żelbetonowej belki w ścianie (schody proste) lub słupa (schody kręcone) po jednej stronie. Zapewnia to ciekawy efekt wizualny, który zwróci uwagę wszystkich gości.

Montaż schodów półkowych – przebieg

Producent schodów przypomina, by najpierw i przede wszystkim odpowiednio przygotować ścianę, do której będą przytwierdzone schody półkowe. Taka ściana musi być bardzo mocna i gładka. Następnie umieszcza się na niej belkę żelbetową, do której z kolei mocowane są pojedyncze stopnie. W ów belce należy zakotwić prostokątne elementy stalowe (marki), do których potem przytwierdza się podkonstrukcje stopni. Marki muszą być potraktowane procesem spawania z trzech ceowników spiętych płaskownikami. To już praktycznie koniec – zostały tylko prace wykończeniowe. Pamiętaj o wyłożeniu stopni drewnianą okładziną z desek o grubości około 20 mm. Dla eliminacji wrażenia drgania podczas stąpania po schodach możesz wypełnić miejsce zaczepienia stopni ze ścianą elastycznym korkiem.

Montaż schodów półkowych – dodatkowe informacje

Aby schody półkowe cieszyły się trwałością przez wiele lat, miej na uwadze grubość pojedynczego stopnia – musi ona wynosić przynajmniej 10 cm. Stopnie muszą zostać zaprojektowane i skonstruowane w taki sposób, aby nie uginały się pod stopami i nie balansowały – muszą być sztywne. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, by stopnie nie pękały z powodu obciążenia – z tego względu wysięg pojedynczego stopnia po jednej stronie nie powinien przekraczać 120 cm. Z kolei podkonstrukcje stopni mogą być zrobione nie tylko z żelbetonu, ale również ze stali – to kwestia indywidualna. Niezależnie od wyboru, ważne jest, by projekt był zrobiony dokładnie co do milimetra, a wykonanie – z należytą dbałością o estetykę i trwałość. Tylko wtedy zyskasz pewność, że schody półkowe będą prawdziwą ozdobą Twojego domu przez wiele długich lat.