Kiedy i po co montować kontrolę dostępu?

kontrola

Kontrola dostępu służy zabezpieczeniu ważnych budynków i pomieszczeń. Usługa jest skierowana głównie do firm, szkół, kopalni, urzędów lub rafinerii. Najczęściej wykorzystuje się identyfikację za pomocą karty zbliżeniowej, kodu numerycznego, odcisku palców lub budowy oka. Sprzęt do kontroli dostępu zwykle jest produkowany przez firmy, takie jak Satel, Roger, Auto ID oraz Correl.

Kontrola dostępu jest nowoczesną alternatywą dla klasycznych form zabezpieczenia opartych o klucze.

Czym jest kontrola dostępu?

Kontrola dostępu jest przeznaczona do zabezpieczania ważnych obiektów strategicznych. Dzięki niej można umożliwiać dostęp określonym osobom do wybranych pomieszczeń. Administrator ma również informacje o przemieszczaniu się personelu po budynku, co ułatwia mu pracę. Głównymi zaletami tego zabezpieczenia jest bezobsługowe określenie uprawnień, wygoda oraz łatwa budowa i rozbudowa. Na kontrolę dostępu składają się elementy elektroniczne (klawiatura, rygiel, zamki elektroniczne), którymi zarządza centrala (np. Integra 128 – dla dużych korporacji i przedsiębiorstw). Najbardziej popularne firmy produkujące sprzęt do kontroli dostępu do Satel, Correl, Roger i Auto ID. Główne metody identyfikacji podmiotu za pomocą tej metody to:

  • karta zbliżeniowa, magnetyczna lub chipowa,
  • kod numeryczny lub alfanumeryczny,
  • geometria dłoni lub odcisk linii papilarnych,
  • siatkówka lub tęczówka oka,
  • informacja głosowa,
  • tablice rejestracyjne pojazdu pracownika,
  • RDIF – dostęp za pomocą przesyłania danych poprzez fale radiowe.

Kontrola dostępu – zastosowanie: w firmach, szkołach, szpitalach, urzędach, kopalniach

Dzięki kontroli dostępu w firmie można przydzielić konkretne zasady wejścia do pomieszczeń dla określonych pracowników. Ułatwia to ochronę ważnych danych oraz uniemożliwia dostęp do nich ludziom do tego nie powołanych. W szkołach natomiast kontrola dostępu zwiększa bezpieczeństwo. Dzięki temu urządzeniu na jej teren mogą dostać się tylko ludzie do tego upoważnieni (uczniowie, nauczyciele, personel) więc ograniczy to między innymi handel narkotykami. Ponadto uniemożliwi się młodym uczniom wyjście poza plac szkolny w czasie zajęć lekcyjnych, co zmniejszy ryzyko wypadku lub wagarów. Oprócz tego z kontroli dostępu skorzystają pracownicy szpitali, urzędów, kopalni, rafinerii, elektrowni i innych budynków państwowych. Dzięki niej łatwiej jest zorganizować pracę personelu oraz usprawni się wykonywanie obowiązków osobom zarządzającym pracownikami.