Istnieje mnóstwo rodzajów o uniwersalnych zastosowaniach i mimo tego, iż są znane od wielu lat, nadal stanowią najczęstsze rozwiązanie w domach. Dodatkowo ich budowa zmienia się wraz z każdym kolejnym projektem producentów moskitier, dzięki czemu możemy dzisiaj korzystać z niezawodnych i nowatorskich produktów o równie skutecznym działaniu jak modele pierwotne.
Rodzaje moskitier okiennych
Pierwsze i najpopularniejsze z nich to moskitiery ramkowe, których montaż jest nadzwyczajnie prosty tak samo jak ich zdejmowanie. Całość jest przymocowana do futryny okna za pomocą specjalnych haczyków obrotowych, które w każdej chwili można swobodnie zdjąć. Moskitiery posiadają również dodatkowe uszczelnienie od zewnętrz, co zwiększa ich skuteczność. Siatka natomiast jest wykonana ze szklanego włókna, które jest niezwykle trwałe i solidnie wykończone. Tego typu produkty znajdziesz w każdym sklepie z moskitierami.
Następnie mamy równie często do czynienia z moskitierami przesuwnymi, które doskonale nadają się do zamontowania przy dużych oknach. Świetnym przykładem mogą być balkony, ogrody zimowe i tarasy, gdzie przestrzeń okienna zajmuje o wiele więcej miejsca. Założona moskitiera wcale nie musi zasłaniać pięknego widoku na zewnętrz, ponieważ można ją dowolnie zwijać i rozwijać dzięki wbudowanemu mechanizmowi sprężynowemu. Wówczas okna są chronione i zasłonięte tylko wtedy, kiedy tego potrzebujesz.
Kolejnym typem już bardziej nowoczesnych są moskitiery plisowane, gdzie możliwość ich otwarcia objawia się na dwa sposoby: pionowo i poziomu. Zamontowany system jest łatwy w obsłudze, a całość może być osadzona zarówno we wnęce okiennej, jak i na samej ramie okna. Siatkę można składać do momentu uzyskania odpowiedniej szerokości, a umożliwiają to płynnie działające przesuwy. Ich uniwersalność polega przede wszystkim do dopasowaniu wobec okien o niestandardowych wymiarach.
Moskitiery skrzydłowe zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przypadku drzwi, aczkolwiek można spotkać się również z ich zastosowaniem przy okna balkonowych lub tarasowych, gdzie powierzchni przeszklona jest znacznie większa. Wtenczas montowane są moskitiery na specjalnych zawiasach i przytwierdzane do fasady budynku lub innego stałego elementu, by drzwi mogły swobodnie się otwierać i jednocześnie szczelnie zamykać.
Ostatnim rodzajem osłon okiennych są moskitiery zwijane, czyli inaczej zwanymi rolowanymi. Mogą pojawiać się w wersji pionowej lub poziomej, gdzie każda z nich posiada wbudowany mechanizm sprężynowy i kasetę na zwiniętą siatkę. Po rozłożeniu moskitiery może być ona umocowana do listwy z hakiem albo specjalnych zaczepów. Cały system również powinien być wyposażony w spowalniające elementy, by roleta mogła płynnie schować się do kasety bez niepotrzebnego uszkodzenia.
Do czego przydadzą się moskitiery?
Po krótkim omówieniu wszystkich rodzajów moskitier, dobrze by było również przedstawić ich zastosowanie raz główne zalety. Przede wszystkim służą one zabezpieczeniu pomieszczeń, a zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, przed przedostaniem się do wnętrza jakichkolwiek owadów, insektów i gryzoni. Niestety zwierzęta te nie są mile widziane w domach z różnych powodów, dlatego większość rodzin decyduje się na montaż jednej z wymienionych moskitier. Co więcej, ich obecność może także chronić wnętrze przed zanieczyszczeniami i odpadami z zewnątrz, które przenosi wiatr. W rezultacie możesz swobodnie przewietrzyć dom i nie musisz martwić się o nieproszonych gości. Jednocześnie gęstsze siatki dodają więcej prywatności i pewności we własnym mieszkaniu, gdzie nawet przy otwartych oknach możesz zachować więcej intymności.