Wszystko, co musisz wiedzieć o instalacjach sanitarnych przed rozpoczęciem budowy domu.

rury

Budowa domu jest dla wielu osób spełnieniem marzeń oraz zwieńczeniem wieloletnich starań mających na celu wejście w posiadanie osobistych czterech ścian. Niemniej jednak, zanim będziemy mogli na dobre zamieszkać w obiekcie, konieczne jest jego wzniesienie zgodnie z obowiązującymi prawidłami sztuki budowlanej.

Eksperci z branży reprezentujący krakowską firmę Eko Galicja, podkreślają, iż jednym z kluczowych aspektów są instalacje sanitarne, gdyż to właśnie one w znacznej mierze zapewniają komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnej. To właśnie rzeczonym instalacjom pragniemy poświęcić dzisiejszy artykuł.

Remont instalacji sanitarnej

Zarówno w przypadku, jeżeli samodzielnie podejmujemy się ich instalacji jak również gdy prace te zlecamy ekspertom, nie możemy marginalizować kwestii wentylacji pionów kanalizacyjnych. Zaniedbanie rzeczonej kwestii prowadzić może do poważnych problemów, spośród których najdotkliwszym jest bezsprzecznie powstanie nadciśnienia w przewodach. Może ono sprawić, że woda będzie wysysana z syfonów, natomiast z samej instalacji wydobywać się będą wysoce nieprzyjemne zapachy, które z pewnością nie przypadną do gustu domownikom. Brak wentylacji wiązać się może także z dyskomfortem podczas użytkowania instalacji, jako że wydawać ona może z siebie głośne dźwięki, natomiast w najmniej spodziewanym momencie usłyszeć będziemy mogli bulgotanie.

Hałas jest czynnikiem, który wziąć powinniśmy pod uwagę również planując rozmieszczenie rur instalacji sanitarnej. Eksperci zalecają, aby nie prowadzić ich po wierzchu ścian, jako że podczas pracy systemu mogą one się nieznacznie przemieszczać, powodując trudne do zniesienia piski oraz chrobotanie. Wysoce zalecany jest montaż orurowania wewnątrz ścian, a także zastosowanie dodatkowej izolacji akustycznej. Do tego celu doskonale nadadzą się płyty gipsowo-kartonowe oraz gruba warstwa wełny mineralnej.

Samodzielny montaż

Przystępując do samodzielnego montażu lub zlecając fachowcom wykonanie instalacji sanitarnej nie możemy także zapomnieć o tak istotnym elemencie systemu jakim jest zasuwa zwrotna burzowa. To właśnie ona sprawi, że w przypadku nadmiernych opadów i powstania tak zwanych przepływów wstecznych nie będziemy narażeni na zalanie lub podtopienie nisko znajdujących się części obiektu mieszkalnego, w tym piwnic oraz garaży. Niekiedy problem sprawić może także dobór właściwej średnicy rur stanowiących kluczową część infrastruktury sanitarnej. Pamiętajmy, że ich przekrój zwiększać się powinien wraz z oddalaniem się od przyboru sanitarnego, natomiast najmniejszy być powinien tuż przy urządzeniach sanitarnych, takich jak bidet, umywalka, czy muszla klozetowa. Zalecana grubość rur na tych odcinkach wahać się powinna, w zależności od zastosowanego elementu wyposażenia, od 40 do 50 milimetrów.

Właściwe zaprojektowanie oraz montaż instalacji sanitarnej nie jest zadaniem łatwym i wbrew pozorom wymaga relatywnie długich przygotowań. Pamiętajmy jednak, że prace wykonywane dokładnie, stopniowo oraz z dbałością o najmniejsze szczegóły z pewnością przełożą się na pełen komfort użytkowania systemu sanitarnego przez długie lata. Przystępując do instalacji skorzystajmy z podanych w ramach powyższego artykułu porad, natomiast w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów lub nieścisłości nie wahajmy się zapytać o poradę eksperta!