Na czym polega bezpyłowe cyklinowanie podłóg i parkietów

podłoga

Piękne wykończone mieszkanie to satysfakcja oraz komfort, płynący z przebywania w domowych zaciszu. Aby móc cieszyć się takimi warunkami jak najdłużej, należy regularnie dbać o nawierzchnie, również te podłogowe. W dzisiejszym artykule przybliżamy, na czym polega i z czym się wiąże profesjonalne bezpyłowe cyklinowanie podłóg i parkietów.

Dekoracyjność drewnianych podłóg

Cyklinowanie podłóg można uznać za podstawową czynność, wykonywaną w ramach renowacji. Popularność tej usługi wynika z faktu szerokiego używania drewna. Podłogi wykonane z tego surowca przepięknie prezentują się w każdym wnętrzu. Fani industrialnych klimatów lubią drewno łączyć z surowymi dodatkami, wykonanymi ze szkła, betonu lub metalu. Z kolei osoby, uwielbiające klasyczne formy, wykorzystują drewno, bo kojarzy się z długowiecznością. Dodatkowo odpowiednie obronione, może nawiązywać do klasycznej ornamentyki, którą czasem można zaobserwować na starych drewnianych kredensach i innych meblach.

Podłogi drewniane na stałe zagościły w domach i mieszkaniach. Trudno wymyślić scenariusz, w którym miałby miejsce odwrót od tak popularnej ozdoby pomieszczeń, jak drewniana podłoga. Niestety, z czasem taka nawierzchnia traci na swojej atrakcyjności. Jest to naturalny proces i dotyczy również najtwardszych i najbardziej odpornych na uszkodzenia mechaniczne gatunków. Nie oznacza to jednak, że nie da się temu procesowi przeciwdziałać. Regularne zabiegi cyklinowania podłóg pozwolą zachować parkiet w dobrym stanie przez długi czas. Profesjonalna usługa tego typu sprawia również, że codzienna, samodzielna pielęgnacja podłogi jest nieco łatwiejsza.

Cyklinowanie parkietów i schodów – jak wygląda?

Wraz z użytkowaniem podłogi, może dojść do coraz bardziej zaawansowanego niszczenia parkietu. Proces ten da się spowolnić, jeśli do pielęgnacji podłogi będziemy używać odpowiednich preparatów (najlepiej takich, które w swoim składzie nie zawierają silikonu ani parafiny). Gdy na powierzchni powstaną już nieestetyczne odpryski lakieru lub charakterystyczne bąbelki powietrza, warto rozważyć cyklinowanie podłogi. Może ono dotyczyć zarówno nawierzchni w całym pomieszczeniu, jak i też tylko jej fragmentu. Ta druga opcja jest dobrym wyjściem, jeśli na podłodze pojawi się pojedyncze uszkodzenie, które szpeci całe pomieszczenie.

Cyklinowanie parkietu polega na zeszlifowaniu zniszczonej powierzchni. Najczęściej na takie rozwiązanie decydują się właściciele podłogi, na której pojawiły się nieestetyczne przebarwienia. Do przeprowadzenia procesu niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Nieumiejętne cyklinowanie paneli może nawet pogorszyć stan podłogi i doprowadzić do powstania wgłębień. Osobom, które obawiają się, że podczas takich działań powstanie pył, który zanieczyści pokój, poleca się cyklinowanie bezpyłowe. Taka metoda znacznie ogranicza powstawanie zabrudzeń.

Bezpyłowe cyklinowanie podłogi – na czym polega?

Tradycyjne zeszlifowanie sprawia, że w powietrzu unosi się pył. W przypadku bezpyłowego cyklinowania parkietu nie musimy martwić się o tę niedogodność. Profesjonalni usługodawcy mogą zaproponować klientom nowoczesne urządzenia, niegenerujące zanieczyszczeń. W efekcie bezpyłowego cyklinowania podłóg:

  1. nawierzchnia wygląda na odnowioną i zdobi całe pomieszczenie;
  2. w zakamarkach pokoju nie gromadzą się uciążliwe drobinki brudu (bezpyłowe cyklinowanie paneli nie wymaga więc bardziej zaawansowanego niż zwykle czyszczenia mieszkania).

Każdy, kto miał kiedyś do czynienia z pyłem, zdaje sobie sprawę, że jego drobinki mogą wedrzeć się wszędzie. Znajdowanie takich zanieczyszczeń długo po cyklinowaniu paneli podłogowych może frustrować i irytować. Firmy zajmujące się renowacja podłóg drewnianych (np. parkieciarztargowek.pl) wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, którzy oczekują usługi wykonanej w estetycznych i czystych warunkach. Bezpyłowe cyklinowanie parkietów zachodzi przy użyciu maszyn wyposażonych w pochłaniacze pyłu. Zanieczyszczenia, generowane podczas pracy specjalisty nie mają więc szans roznieść się po mieszkaniu.