Na czym polega system suchej zabudowy?

sucha zabudowa

Sucha zabudowa to nic innego, jak różnego rodzaju metody wykańczania wnętrz bez użycia tak zwanej wody zarobowej (która niezbędna jest np. w procesach wiązania betonu lub tynku gipsowego). W systemie suchej zabudowy wszystkie wykorzystywane materiały mocowane są za pomocą kleju lub w sposób mechaniczny. Najczęściej używanymi materiałami są zaś płyty gipsowo-kartonowe. Dlaczego?

Zalety stosowania płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe, jako materiały stosowane w systemie suchej zabudowy, służą do pokrywania elementów konstrukcyjnych budynków (między innymi sufitów podwieszonych lub ścianek działowych). Wykorzystanie tego rodzaju płyt pozwala na znaczne przyspieszenie prac budowlanych oraz remontowych. Ogranicza ono również powstawanie zabrudzeń w miejscu budowy (brak konieczności prowadzenia prac tynkarskich).

Gips, który stanowi rdzeń płyt gipsowo-kartonowych, jest naturalnym regulatorem wilgotności powietrza. Dzięki temu w pomieszczeniach, w których zostały wykorzystane te materiały panuje korzystny mikroklimat. Ponadto płyty te są w stanie pochłonąć duże ilości ciepła, dlatego też w przypadku pożaru przez pewien czas stanowią one pewnego rodzaju barierę dla ognia. Wśród zalet stosowania płyt gipsowo-kartonowych wyróżnia się również szybkość montażu, wysokie parametry termoizolacyjne oraz dużą swobodę w aranżacji wnętrz. Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę https://www.siniat.pl/pl-pl.

System suchej zabudowy – gdzie znalazł zastosowanie?

Płyty gipsowo-kartonowe są idealnym materiałem okładzinowym, który sprawdzi się w większości pomieszczeń oraz obiektów budowlanych. Często sięga się po nie między innymi przy budowie:

  • obiektów sportowych,
  • centrów handlowych,
  • hoteli,
  • obiektów biurowych oraz
  • domów i mieszkań.

Szeroki wybór tych płyt sprawia, że możliwy jest ich odpowiedni dobór w zależności od projektu pomieszczenia, w którym będą one montowane. Płyty gipsowo-kartonowe mogą być również wykorzystywane w zabudowie pomieszczeń w gabinetach rentgenowskich (konieczne jest wówczas użycie specjalnych płyt zabezpieczających przed promieniowaniem).