Najważniejsze drzwi w twoim domu (o drzwiach wejściowych słów kilka)

dom

Drzwi wejściowe są wizytówką, którą każdy może zobaczyć, bez względu na fakt, czy jest to ktoś, kto zamierza nas odwiedzić, czy osoba po prostu przechodząca obok. Jednak oprócz walorów typowo estetycznych, drzwi zewnętrzne powinny posiadać jeszcze więcej cech praktycznych, które zapewnią nam komfort termiczny, ochronią przed nadmiarem hałasu, a także zadbają o nasze bezpieczeństwo.

Zanim zaczniemy wybierać kolor drzwi, model, warto przyjrzeć się ich właściwościom, które sprawią, że będziemy z nich zadowoleni przez długie lata. W Polsce istnieją nawet przepisy prawne określające minimalne wymiary drzwi zewnętrznych, gdzie szerokość drzwi nie powinna być mniejsza niż 90 cm, a wysokość 200 cm.

Takie wymiary umożliwiają wygodne poruszanie się, a – co równie ważne – możliwość swobodnego wniesienia mebli i większych urządzeń, które muszą znaleźć się w każdym domu. Przepisy wskazują również maksymalną wielkość współczynnika przenikania ciepła U, który nie powinien być wyższy niż 2,6 W/m2K, co umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Jeśli zatem wybraliśmy idealny dla nas rozmiar drzwi, na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo domowników

Drzwi muszą chronić przed intruzami. Warto przede wszystkim wybierać drzwi zewnętrzne, które wyposażone są w elementy utrudniające ich sforsowanie osobom niepowołanym. Skrzydła drzwiowe powinny mieć wielowarstwową konstrukcję. W szczególnych sytuacjach wzmacnia się je nawet hartowanymi prętami.

W drzwiach stosuje się zawiasy i dodatkowe bolce, które uniemożliwiają wyważenie. Niezwykle ważne są także zamki, które powinny posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Zamki mogą też być zintegrowane z automatycznym systemem ryglowania całych drzwi.

Ochrona przed utratą ciepła

Dobre drzwi zewnętrzne zarówno te do domu, jak i do mieszkania w bloku, musza zapewniać odpowiednią izolację cieplną. Oczywiście wymagania względem drzwi wejściowych stosowanych w domkach jednorodzinnych są wyższe, bo i wyzwania, jakim drzwi te muszą sprostać są także znacznie poważniejsze.

Deszcz, śnieg, bardzo niska temperatura zimą sprawiają, że drzwi muszą zawierać bardzo efektywne warstwy izolacyjne, a wówczas współczynnik przenikalności ciepła U będzie utrzymywać się na niskim poziomie. Im ta wartość jest niższa tym mniejsze straty ciepła.

Kupując drzwi wejściowe, trzeba też zwrócić uwagę na ościeżnice i progi, które wyposażone mogą być w specjalne przekładki termiczne, dodatkowo ograniczające straty ciepła. Dobrym rozwiązaniem są  także specjalne uszczelki, które zwykle są wyposażeniem dodatkowym.

Bezcenna cisza

Trzeba przyznać, że w ciszy i spokoju wypoczywamy najlepiej. Lokalizacja mieszkań i domów z reguły niestety nie sprzyja temu, bo odgłosy z ulicy, mnóstwo osób korzystających z ciągów komunikacyjnych w blokach, a nawet hałaśliwi sąsiedzi skutecznie pozbawiają nas komfortowych warunków do relaksu. Konieczne jest zatem zastosowanie dodatkowych środków, które wyciszą odgłosy dobiegające z zewnątrz.

Tu idealnie sprawdzają się drzwi o podwyższonym współczynniku dźwiękochłonności Rw. Im jest on wyższy, tym drzwi skuteczniej będą chronić nas przed niechcianym hałasem. Producenci drzwi oznaczają swoje produkty w tym zakresie, dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu.

Wybierając nowe drzwi zewnętrzne, warto dobrze przyjrzeć się ofercie na rynku. Zwracajmy uwagę na producentów cieszących się dużym uznaniem wśród klientów. Czytajmy opinie w Internecie, bo one mogą nam wiele powiedzieć o produktach firmy, o ich jakości i wzornictwie. Z pewnością warto zaglądać na takie strony jak www.stolbud.pl, bo oferta tej firmy została doceniona już przez wielu kupujących.