Najważniejsze informacje o fotowoltaice dla domu

fotowoltaika

Fotowoltaika stale się rozwija i zyskuje na popularności. Warto zorientować się czy inwestycja w nią jest w naszym przypadku opłacalnym wyborem. Darmowy prąd z energii słonecznej wymaga spełnienia kilku warunków. Kiedy fotowoltaika będzie nam się opłacać, a kiedy nie?

Energia ze słońca

Podwyżki cen za energię elektryczną wciąż będą wzrastać ze względu na ciągłe wytwarzanie jej w elektrowniach węglowych. Fotowoltaika to ekologiczne alternatywne źródło prądu, które przetwarza energię słoneczną w energię elektryczną. Energia słoneczna jest całkowicie darmowa, co wydaje się być kuszące. Zanim jednak zdecydujemy się na inwestycję pieniędzy w fotowoltaikę, musimy sprawdzić ile do tej pory płaciliśmy za prąd i czy koszty instalacji oraz samo wytwarzanie energii elektrycznej na własny użytek będzie dla nas opłacalne. Możemy to sprawdzić z pomocą audytu fotowoltaicznego przeprowadzanego za darmo przez profesjonalną firmę SunErgohttps://sunergo.pl/.

Niezależność energetyczna i oszczędności

Panele fotowoltaiczne pozwalają nam na niezależność energetyczną i oszczędności. Jednorazowy koszt montażu w porównaniu z korzyściami, jakie gwarantują nam panele na ponad 20 lat jest opłacalną inwestycją. Mając własną instalację fotowoltaiczną stajemy się niezależni a wszelkie podwyżki prądu nas nie dotyczą. Fotowoltaika wytwarza energię przez cały rok. Podłączając naszą instalację do publicznej sieci energetycznej możemy odsyłać do niej nadwyżki energii wyprodukowane przez nas i odsprzedawać je w ciągu roku za niewielką dopłatą. 

Gdzie zamontować panele?

Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu lub na gruncie, dzięki czemu możemy dostosować instalację do indywidualnych warunków, jakimi dysponujemy w naszym gospodarstwie domowym. Panele słoneczne zazwyczaj montuje się na dachu ze względu na możliwość szybkiego montażu i zagospodarowania na nim wolnej przestrzeni.

Projekty wspierające rozwój fotowoltaiki

Koszt instalacji fotowoltaicznej możemy znacznie obniżyć dzięki dotacjom z rządowych projektów wspierających rozwój fotowoltaiki w naszym kraju (np. Mój Prąd). Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy i przyspieszyć zwrot inwestycji do kilku lat, a tym samym cieszyć się darmową energią. Warto monitorować możliwość składania wniosków o dofinansowanie.

Kiedy nie warto inwestować w fotowoltaikę?

To, jak będzie funkcjonować nasza instalacja fotowoltaiczna zależy od projektu i jakości usług danej firmy zajmującej się jej montażem. Najczęstszym problemem pojawiającym się podczas planowania montażu jest nieodpowiednia konstrukcja dachu i jego zacienienie. Panele są w stanie optymalnie pracować jedynie zamontowane pod odpowiednim do promieni słonecznych kątem oraz niezacienione. Jeżeli nie spełniamy tych warunków – fotowoltaika nie będzie dla nas opłacalna.