Nakrętki kołnierzowe

nakretki

Nakrętki są jednym z niezbędnych elementów dociskających różne przedmioty do powierzchni. Spełniają one rolę łącznika w połączeniach śrubowych, a dzięki zastosowanemu materiałowi, nadają się do bardzo różnych zastosowań. Nakrętki posiadają kształt pierścienia z gwintem naciętym na całej długości otworu, co umożliwia wkręcenie na śrubę i trwałe połączenie tych części.

Jakie nakrętki wybrać?

Na rynku występuje bardzo wiele rodzajów nakrętek, które posiadają odmienne właściwości. Pierwszym i najważniejszym kryterium klasyfikacyjnym jest kształt nakrętek. Zasadniczo wyróżniamy nakrętki sześciokątne i czworokątne. Te pierwsze dzielimy dodatkowo na zwykłe, niskie, długie, wysokie, z kołnierzem stożkowym oraz samo zabezpieczające. Oprócz powyższych dwu kategorii, przy mocowaniu specjalnych sprzętów możemy mieć konieczność zastosowania nakrętek okrągłych, skrzydełkowych, radełkowych, ślepych, wieńcowych, złącznych, kwadratowych, z uchem, z wkrętem zabezpieczającym czy kołpakowych. Oddzielną kategorią są nakrętki kołnierzowe, które posiadają dodatkowo u podstawy kołnierz, zwiększający docisk nakrętki. Ten system działa na zasadzie zabezpieczenia przed samoczynnym odkręcaniem się.

Nakrętki kołnierzowe

Tak jak wiele jest rodzajów nakrętek, tak i nakrętki kołnierzowe możemy poddać podstawowej klasyfikacji. W zależności od naszych potrzeb w ofercie sklepów internetowych możemy znaleźć kołnierze gładkie i ząbkowane. Dodatkowo nakrętki kołnierzowe udostępniane są w różnych technicznych parametrach, dzięki czemu zabezpieczone są każde potrzeby klientów. Nakrętki tego typu są ocynkowane galwanicznie, co skutecznie zabezpiecza je przed korozją. Dzięki zastosowaniu tego procesu nakrętki są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż zwykłe nakrętki i nie ulegają niszczeniu pod wpływem działania korozji wodnej oraz powietrznej. Można je zatem wykorzystywać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na dworze. Wysoka jakość stali nierdzewnej, użytej do ich produkcji sprawia, że nakrętki kołnierzowe cechują się wytrzymałością, trwałością i ponadnormatywną wydajnością. Istnieją też nakrętki produkowane ze zwykłej stali i bez dodatkowej powłoki.

Zastosowanie nakrętek kołnierzowych

Z uwagi na swoją specyfikę, nakrętki kołnierzowe mają szerokie pole do zastosowania. Dzięki innowacyjnej konstrukcji i dużej przyczepności, nakrętki tego rodzaju wykorzystywane są powszechnie do połączeń w branży motoryzacyjnej, jako element uzupełniający w czasie montażu bram segmentowych lub w konstrukcjach napowietrznych budynków i budowli. Są one także optymalnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie podkładek standardowych. Przykładem nakrętek o szerokim zastosowaniu są nakrętki kołnierzowe Din 6923, które posiadają różne materiały produkcji, klasy właściwości, powłoki i średnice.