Napędy drzwiowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

dom

Obecnie w wielu budynkach znajdujących się w przestrzeni publicznej stosuje się napędy drzwiowe. Dotyczy to głównie takich miejsc, w których ruch jest bardzo duży, wciąż ktoś wchodzi i wychodzi. Nikogo więc nie dziwi fakt, że w domach towarowych, hipermarketach, marketach, bankach, kinach, teatrach, filharmoniach, pensjonatach i domach wczasowych napotykamy napęd drzwiowy zamontowany w wejściu do budynku. Nazywany jest on również napędem mechanicznym, ponieważ automatycznie uchyla i zamyka drzwi. Czasem jest są to drzwi jednoskrzydłowe, a czasem dwuskrzydłowe. Taki napędy drzwiowy ułatwia osobom wchodzącym i wychodzącym z budynku poruszanie się. Nie muszą myśleć o otwieraniu i zamykaniu drzwi, a ponadto nie dochodzi o kolizji pomiędzy pieszymi. Drzwi są tak długo uchylone, jak długo panuje ruch w przejściu. Gdy ruch na pewien czas ustaje, napęd drzwiowy zamyka wejście do budynku. To bardzo nowoczesne i praktyczne rozwiązanie w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Specyfika działania napędu drzwiowego

Decydując się na określony rodzaj napędu, należy wziąć po uwagę kilka kluczowych kryteriów. Należą do nich takie właściwości napędu, jak siła, z jaką napęd uchyla i zamyka drzwi. Ważna jest również częstotliwość otwierania się i zamykania drzwi w określonym miejscu, prędkość napędu – czyli czas w jakim drzwi się otwierają i zamykają. Należy też rozważyć konsekwencje, do jakich dochodzi, gdy wystąpi awaria napędu i jakie są rozwiązania alternatywne. Jeżeli napęd drzwiowy zawiedzie w hipermarkecie, utrudni to klientom wydostanie się z budynku, a nowym osobom sprawne zrobienie zakupów. Optymalny i funkcjonalny napęd powinien być wyposażony w sterowanie zarówno automatyczne, jak ręczne na wypadek awarii. Przerwa w dostawie energii również powoduje unieruchomienie napędu, chyba że w budynku jest alternatywne źródło zasilania energii. Wówczas, pomimo awarii, napęd nadal działa bez przeszkód do czasu rozwiązania problemu.

Elementy i rodzaje napędów

Najczęściej napęd drzwiowy składa się z zespołu napędowego, układu odpowiedzialnego za sterowanie – elementu sterującego oraz z systemów – zabezpieczającego oraz awaryjnego. Występują trzy rodzaje napędów drzwiowych. Mogą to być napęd powodujący przesuwanie drzwi, rozwieranie albo ruch obrotowy drzwi.  To, jaki rodzaj napędu drzwiowego zostanie zamontowany w budynku, zależy od jego konstrukcji oraz wymagań eksploatacyjnych. Nie zawsze układ architektoniczny zabudowy umożliwia zastosowanie każdego rodzaju napędu. W niektórych budynkach można zamontować tylko napęd przesuwany, a w innych każdy z trzech rodzajów napędu: przesuwany, rozwierany i obrotowy.

 Zalety zastosowania napędów drzwiowych

Zastosowanie napędów w budynkach publicznych ułatwia poruszanie się klientom, petentom, pracownikom, wszystkim, którzy poruszają się w nich w ciągu dnia. Takie napędy są szczególnie wygodne dla osób starszych, seniorów oraz dla niepełnosprawnych, głównie tych, którzy mają trudności w swobodnym przemieszczaniu się. Osoby te nie muszą liczyć na niczyją pomoc, prosić kogoś o otwarcie i zamknięcie drzwi do budynku. Napędy drzwiowe również doskonale się sprawdzają w przestrzeni wewnętrznej budynku, np. w szpitalu, hospicjum, domu pomocy społecznej, wszędzie tam, gdzie wewnątrz panuje duży ruch. Rozwiązania tego typu stosowane są również w prywatnych domach, w których mieszka wiele osób, szczególnie seniorzy. Napędy drzwiowe znajdują szerokie zastosowanie i z każdym rokiem przybywa budynków, w których się je instaluje, zwiększając tym samym komfort ich użytkowania.

Szeroka oferta napędów drzwiowych

Na rynku jest wiele firm oferujących napędy drzwiowe. Przed podjęciem decyzji, który napęd wybrać, należy dokładnie zapoznać się z konstrukcją budynku. Nie każdy napęd drzwiowy nadaje się do każdego typu zabudowy. W tej kwestii warto skonsultować się z specjalistą od budownictwa, inżynierem, z osobami, które znajdą się na tego rodzaju rozwiązaniach. Sklepy stacjonarne i online oferują wiele rodzajów napędów. Ważne, aby wybrać taki napęd, który będzie właściwy i ułatwi użytkownikom przemieszczanie się, do i z budynku oraz w jego wnętrzu.

Partnerem merytorycznym artykułu jest firma 4TI, która oferuje tego typu produkty w swoim asortymencie: https://4ti.com.pl/