Narzędzia do obróbki paneli podłogowych

panele

Panele podłogowe stają się coraz bardziej popularne ze względu na estetyczny wygląd, przypominający prawdziwe, drewniane deski. Są one świetnym sposobem na wykończenie posadzek przy niedużych nakładach finansowych. W związku z tym, być może zastanawiasz się nad założeniem paneli podłogowych w swoim domu? Jednak problematyczny staje się wybór narzędzi do obróbki i montażu? Niedokładne przycięcie paneli może skutkować nierówną i tym samym nieestetyczną powierzchnią. Aby temu zapobiec postaramy się pomóc w doborze odpowiednich urządzeń, dzięki którym skutecznie uporasz się z pracami remontowymi w swoim domu.

Spis narzędzi do przycinania paneli podłogowych

Naszą listę uporządkujemy w kolejności od tradycyjnych, zazwyczaj ręcznych urządzeń, a skończymy na profesjonalnych maszyn wykorzystywanych głównie w dużych zakładach produkcyjnych.

  • Piła ręczna – Najstarsze i wciąż często spotykane narzędzie, dzięki któremu przytniemy panele podłogowe. Zapewnia cichą i bezpyłową pracę. Dodatkowym atutem jest łatwość obsługi. Patrząc z drugiej strony, głównym mankamentem takiego rozwiązania jest powolna, niezbyt dokładna i wymagająca wysiłku obsługa narzędzia..
  • Gilotyna do cięcia paneli – Jest to gotowe rozwiązanie, które zapewnia łatwe i precyzyjne cięcie paneli podłogowych. Jako iż jest to urządzenie dedykowane do tego typu robót, należy się zastanowić, czy nie lepiej kupić coś bardziej kompleksowego, gdyż gilotyna nie posiada innych zastosowań, jak pozostałe urządzenia na naszej liście.
  • Wyrzynarka – Służy do ręcznej obróbki materiałów. Zapewnia wysoką precyzję i komfort użytkowania ze względu na niewielki rozmiar i wagę. Często wyposażone w laser wyznaczający prostą linię cięcia.
  • Pilarka tarczowa ręczna – Świetnie sprawdzają się w przypadku bardzo długich cięć. Nie jest to rozwiązanie dedykowane, jak w przypadku gilotyny, ale w sposób optymalny poradzi sobie z przycięciem paneli podłogowych. Problemem może być brak stabilizacji, a co za tym idzie – precyzji.
  • Pilarka tarczowa stołowa – Wykorzystywana głównie w dużych zakładach produkcyjnych, przez co nie jest to odpowiednio rozwiązanie do amatorskiego przycięcia paneli. Jednakże, za pomocą tej maszyny łatwo i szybko uporamy się z zadaniem. Co należy wziąc pod uwagę to wymagana umiejętność obsługi tego urządzenia.
  • Szlifierki kątowe, ukośnice itp. – Jeżeli się uprzeć to i takie urządzenia sobie poradzą z zadaniem. Jednak szukając narzędzia do przycinania paneli podłogowych, nie są one trafnym wyborem, gdyż jakość takich robót będzie kiepska lub sam proces okaże się zbyt męczący.

Podsumowanie zestawienia

Tak więc, które z urządzeń powinieneś wybrać? Najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby zakupienie gilotyny do sprawnej pracy i wyrzynarki do bardziej precyzyjnych cięć. Zależy to jednak od budżetu, jaki możemy przeznaczyć na narzędzia oraz dotychczas posiadanego sprzętu. Weźmy pod uwagę, jaką jakość wykonania chcemy osiągnąć, a następnie dobierzmy odpowiednie urządzenia.

Profesjonalne maszyny do obróbki drewna znajdą Państwo na stronie: http://www.stuermer-maszyny.pl/