Nie tylko w sztuce ludowej

ubranie

Mówiąc o zdobieniu ubrań, sięgniemy do sztuki ludowej, ponieważ to właśnie stamtąd czerpanych jest bardzo wiele inspiracji w tejże materii. Sztuka ludowa, stroje ludowe znane były od bardzo dawna, a wszelkiego rodzaju haftki, naszywki, zdobienia, motywy na takich ubraniach to nie był dodatek, ale część elementarna, bez której dane ubranie nie było kompletne. Dzisiaj jak najbardziej nadal ta dewiza obowiązuje i tym samym mówiąc o ozdobach do ubrań, będziemy nasz wzrok kierowali właśnie do sztuki ludowej, do poszczególnych regionów, miast i wsi naszego kraju.

Co może być ozdobą?

 Jeśli ozdoba na ubranie to jakaś bardzo oryginalna. Oczywiście podstawowym pytaniem, jakie należy w tym miejscu zadać, jest to dotyczące konkretnych rodzajów owych ozdób, abyśmy wiedzieli, w jakiej tematyce się poruszamy i o czym jest mowa. Wskazujemy zatem na takie elementy jak:

  • taśmy termozgrzewalne,
  • piny i perełki do wpinania,
  • pompony,
  • ozdoby plastikowe,
  • ozdoby metalowe,
  • specjalne aplikacje do naszywania, do wpinania, aplikacje materiałowe,
  • koszyczki, przelotki, kokardki

Można śmiało powiedzieć, że cokolwiek, że każdy element może pasować do danego ubrania. Mówiąc oczywiście o stroju ludowym, nie możemy nie wskazać na to, że tam obowiązują pewne sztywne reguły wynikające z pewnej tradycji. Dane ubranie musi mieć ściśle określone ozdoby, w ściśle określonym kolorze, w ściśle określonej wielkości i nie ma od tych reguł żadnych odstępstw.

Kultura ludowa na co dzień

 Mówiąc jednakże o tych ozdobach wywodzących się z kultury regionalnej, musimy także wskazać na to, że owe motywy zdobień przeniosły się na ubrania będące w sprzedaży w różnych sklepach sieciowych, w różnych sklepach z ubraniami. Tutaj nie mówimy o jakimś sztywnym dostosowaniu do pewnych reguł, a więc zarówno kolorystyka, rozmiar jak i charakter danej ozdoby, danego motywu może być bardzo zróżnicowany. Dodamy, że współcześnie tego typu zdobienia na ubraniach są hitem mody i wiele osób szuka takich ubrań. Z drugiej strony w powszechnej sprzedaży mamy nie tylko ubrania z gotowymi zdobieniami, ale jednocześnie też musimy wskazać na sklepy, na miejsca, w których możemy dokonać zakupu poszczególnych zdobień, by następnie samemu je zamontować na określonym ubraniu, być może na naszym ulubionym ubraniu. W tym względzie mamy do czynienia na naszym rynku z bardzo rozbudowaną ofertą, z bardzo zróżnicowaną ofertą, a tym samym możemy wygląd naszego ubrania zmienić w dowolny i zarazem również w bardzo łatwy, w bardzo tani sposób.