Nieszczelne okna – jak sobie poradzić

okna

Kaloryfery grzeją na maksa, włączony kominek, a Ty nadal czujesz, że temperatura w domu pozostawia wiele do życzenia? Problemem mogą być nieszczelne okna.W nowych budynkach okna montowane są najczęściej w sezonie wiosennym lub letnim, ewentualnie wczesną jesienią. Niestety dopiero zimą można zweryfikować czy stolarka okienna wykonana została prawidłowo.

Gdy mimo włączonego ogrzewania (czy to zwykłego czy podłogowego, czy też kominka z płaszczem wodnym) w domu nadal jest zimno oznacza to, że problemem są nieszczelne okna.

Problem jest o tyle istotny, że niesie ze sobą duży dyskomfort dla mieszkańców. Nikt nie lubi gdy w domu jest zimno. Perspektywa spędzania wieczorów pod kocem czy w grubych ubraniach jest mało optymistyczna. Nieszczelne okna wiążą się ponadto ze sporymi stratami finansowymi. Mimo włączonego ogrzewania, które przecież generuje koszty w domu jest zimno, co często wymusza uruchamianie dodatkowych źródeł ciepła.

Jak sprawdzić szczelność okien

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że żadne okna nie powinny być w 100% szczelne. Ich funkcją jest bowiem również przepuszczanie powietrza, wentylacja. Jest to koniecznie by na oknach nie osadzała się para, oraz by wyrównać ciśnienie w domu. Jeśli jednak utrata ciepła w domu jest znaczna trzeba sprawdzić czy okna są prawidłowo zamontowane.

Jak to zrobić?

Najprostszym sposobem, który każdy może wykorzystać samodzielnie jest włożenie papierowego paska pomiędzy framugę okna, a jego skrzydło. Jeśli po zamknięciu okna pasek można bez problemu usunąć oznacza to, że okno jest bardzo nieszczelne.

W skrajnych przypadkach koniecznie może być przebadanie okna pod kątem kamery termowizyjnej, która pozwoli zlokalizować ewentualne błędy w konstrukcji czy montażu okna lub też może wynikać z jego zużycia – co niestety jest nieuniknione wraz z upływem czasu.

Warto sprawdzić wszystkie okna w domu, również okna dachowe.

Co dalej?

Jeśli czujesz, że problemem są nieszczelne okna najlepiej zgłosić się z tym do fachowców. Może to być firma, która montowała okna – w ramach udzielonej gwarancji przedstawiciel firmy powinien przyjechać i dokonać oględzin, ustalić przyczyny utraty ciepła i zaproponować inwestorowi rozwiązanie problemu.

Jeśli okna montowane były dawno przyczyną może być ich zużycie. Wówczas również warto poszukać fachowców, którzy dokonają oględzin i ustalą, które elementy okna należy wymienić by nie dochodziło do dalszej straty ciepła.