Pianka poliuretanowa jest obecnie coraz częściej stosowaną alternatywą dla innych materiałów termoizolacyjnych. Jednak kiedy rozważamy jej zastosowanie, warto znać kilka faktów na temat pianki PUR – na przykład jaką grubość należy zastosować, by efektywnie docieplić nią poddasze.
Właściwości pianki PUR
Pianka poliuretanowa, coraz częściej stosowana w ociepleniach dachów i poddaszy zamiast tradycyjnej wełny mineralnej, ma szereg zalet wynoszących ją ponad inne materiały:
- doskonałe właściwości termoizolacyjne,
- brak pyłów szkodliwych dla zdrowia i drażniących drogi oddechowe,
- bardzo wysoka trwałość z gwarancją nawet do 25 lat od wykonania,
- brak spoin powodujących ucieczkę ciepła na zewnątrz i przenikanie zimna z zewnątrz,
- bardzo wysoka paroprzepuszczalność,
- niezwykle szybki montaż izolacji.
Czy ocieplając pianką poliuretanową można zaoszczędzić?
Wprawdzie pianka poliuretanowa PUR jest droższa, niż wełna mineralna, ale też ma zdecydowanie lepsze właściwości. Czy jakość pianki PUR jest warta swojej ceny?
Jeśli założymy, że ocieplając poddasze wełną zaoszczędzimy 20% wydatków na ogrzewanie, wełna mineralna zwróci nam się po około 6-6,5 roku. Na zwrot z inwestycji w ogrzewanie pianką poliuretanową PUR, będziemy czekać nieco dłużej, bo nawet 8 lat. Jednak w tym czasie zaoszczędzimy nie 20, ale 30 do nawet 50% kosztów ponoszonych na ogrzewanie. Biorąc pod uwagę wspomnianą wysoką trwałość pianki PUR, kolejne lata pozwolą nam na znaczące oszczędności.
Dlaczego właściwy dobór grubości izolacji jest tak ważny?
Izolacja poddasza pianka PUR, to inwestycja na lata. Nie chcemy i nie będziemy musieli jej poprawiać, jeśli właściwie dobierzemy grubość piankowej warstwy izolacyjnej. To jednorazowy wydatek na lata, warto więc go prawidłowo zaplanować.
Ile powinna wynosić grubość pianki ociepleniowej na poddaszu?
Najprościej jest przyjąć, że im grubsza warstwa pianki, tym lepiej. Nie musimy jednak przepłacać, jeśli wiemy, że cieńsza i tańsza warstwa może się okazać wystarczająca.
Obowiązujące aktualnie normy określają nam minimalną grubość pianki poliuretanowej PUR na 17 cm. Jeśli jednak chcemy osiągnąć lepszy i pewniejszy efekt, warto jest dodać przynajmniej 1 cm do absolutnego minimum.
Nieco inaczej przedstawia się kwestia grubości izolacji piankowej na poddaszu o drewnianej konstrukcji dachu. Tu rekomendowana grubość pianki izolacyjnej wynosi nawet 25 centymetrów. Ocieplając poddasze domu pasywnego, powinniśmy być gotowi na jeszcze większe wydatki. Grubość pianki na poddaszach domów pasywnych i energooszczędnych określa się na maksimum nawet 37 centymetrów.
Czy taka grubość izolacji nie obciąży nadmiernie stropu?
Należy pamiętać, że pianka poliuretanowa PUR jest bardzo lekka, więc nawet tak grube warstwy nie obciążają stropów. Ponadto skoro 1 centymetr pianki odpowiada 1,8 centymetrowi wełny, efektywnie docieplając poddasze pianką, oszczędzamy jednocześnie cenne miejsce. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku poddaszy użytkowych.
Co należy brać pod uwagę dobierając grubość izolacji poddasza?
Oprócz właściwości termoizolacyjnych samego materiału – w tym przypadku pianki poliuretanowej PUR – musimy mieć na uwadze kilka innych czynników. Grubość niezbędnej izolacji zależy również od położenia naszego domu. Jeśli ocieplamy poddasze szeregowca, czy bliźniaka, możemy pozwolić sobie na 1 cm pianki mniej, niż w przypadku domu położonego z dala od innych budynków. W przyszłości nowo wybudowany dom mogą przed bezpośrednim wiatrem osłonić drzewa, ale tuż po przeprowadzce do domu bez sąsiedztwa, może w nim być po prostu zimniej. Warto wziąć to pod uwagę ocieplając poddasze.
Czy warto zastosować piankę PUR do ocieplenia poddasza?
Mimo wyższego wydatku jednorazowego przy ocieplaniu pianką poliuretanową, warto jest zainwestować w ten materiał. Zaoszczędzimy więcej na ogrzewaniu, ochronimy środowisko i własne zdrowie. Pamiętajmy też, że jako materiał o wysokim współczynniku paroprzepuszczalności, pianka „oddycha”, nawet jeśli jest położona bardzo grubą warstwą. Poddasze izolowane pianką PUR, to ciepłe poddasze bez wilgoci.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Izolmax