Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz częściej stosowane rozwiązanie przez właścicieli domów, którzy nie posiadają możliwości podłączenia się do miejskiej kanalizacji. Trzeba jednak wybrać, co zamontować: oczyszczalnie biologiczną czy ekologiczną? Przedstawiamy, jakie są pomiędzy nimi różnice.
Jak działa oczyszczalnia biologiczna?
Ze względu na swoją funkcjonalność, oczyszczalnie biologiczne cieszą się w ostatnich latach bardzo duża popularnością. A czym się charakteryzują? Przede wszystkim nowoczesną, zaawansowaną technologią. Ścieki, które kierowane są do tego urządzenia, zostają poddane działaniu bakterii beztlenowych powodujących rozkład odpadów. Następnie są ponownie oczyszczane przez złoża biologiczne, a powstałą w ten sposób wodę można wykorzystać do podlewania trawników – lecz co istotne, nie nadaje się ona już do spożycia.
Trzeba przy tym zaznaczyć, że procesy te są w pełni bezpieczne dla środowiska, nie prowadzą do jego zanieczyszczenia. Oczyszczalnie biologiczne wymienia www.ekodren.pl, gdzie można przekonać się, że są też bardzo proste w obsłudze i cechują się dużą szczelnością.
Co istotne, korzystając z biologicznej oczyszczalni ścieków nie trzeba martwić się o przekroczenie objętości zbiornika, jak to jest w przypadku zwykłego szamba. To sprawia, że można swobodnie korzystać z wody bieżącej.
Jak działa oczyszczalnia ekologiczna?
Oczyszczalnie ekologiczne nazywane są również drenażowymi. Ich zasada działania jest podobna do poprzednio omawianego rozwiązania, różnica polega na tym, że proces tlenowego i beztlenowego oczyszczania zachodzi w oddzielonych obszarach.
Pierwszy etap przeprowadzany jest w osadniku gnilnym, drugi natomiast w drenażu rozsączającym. Tak samo jak w poprzednim przypadku, oczyszczona w ten sposób woda jest bezpieczna dla wód gruntowych. Przy czym trzeba pamiętać o tym, że drenaż powinien podlegać wymianie co kilka lat – wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ponadto efektywność takiej oczyszczalni jest mniejsza.
Jak wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków?
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że początkowy koszt zakupu i montażu biologicznej oczyszczalni jest droższy, niż ekologicznej. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę konieczność wymiany drenażu w oczyszczalni ekologicznej, szybko okazuje się, że różnica w cenie nie jest tak znacząca.
Istotną kwestią jest to, że niektóre rodzaje oczyszczalni biologicznych można stosować w przypadku gruntów słabo przepuszczalnych lub tych, na których występuje wysoki poziom wody. Natomiast ograniczeniem co do montażu ekologicznej przydomowej oczyszczalni jest lokalizacja – nie na wszystkich terenach przepisy to umożliwiają.
Wybór optymalnego rozwiązania najlepiej jest skonsultować ze specjalistami, którzy później zajmą się jego montażem. Bez względu na to, co wybierzesz, urządzenia te są proste w obsłudze, przyjazne środowisku i generują niskie koszty eksploatacji. I co niemniej istotne – umożliwiają powtórne wykorzystanie ścieków.