Odbierasz mieszkanie od dewelopera? Zobacz na co musisz zwrócić uwagę

mieszkanie

Jesteśmy szczęściarzami! Kupiliśmy własne mieszkanie od dewelopera i podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu się „na swoje”. Gdy już jednak przyjdzie do tego, że nasze nowe lokum będzie już gotowe do zamieszkania, będziemy musieli je odebrać i sprawdzić, czy deweloper trójmiasto wywiązał się ze swoich obowiązków i dostarczył je w takim stanie, który po prostu będzie spełniał nasze oczekiwania. Na co zwrócić uwagę przy odbieraniu, aby wiedzieć, czy powinniśmy zaakceptować mieszkanie takie, jakim jest czy też oddać je do poprawek? Na tym zamierzamy się skupić w naszym artykule.

Na co zwrócić uwagę pod względem przygotowania do odbioru?

Zanim jeszcze umówimy się na odbiór, zwróćmy uwagę, żeby wybrać nie tylko najbardziej odpowiedni dla nas termin, ale też porę dnia. Ważne jest, aby sprawdzać mieszkanie w świetle dziennym – zazwyczaj widać w nim o wiele więcej, niż przy sztucznym oświetleniu. Bardzo dobrym krokiem jest zadbanie o to, aby towarzyszył nam profesjonalista, na przykład ktoś, kto na co dzień zajmuje się remontami – prawdopodobieństwo wychwycenia przez niego wszelkiego rodzaju uchybień jest o wiele większe. Przeczytajmy też dokładnie umowę i wypiszmy wszystko, co według niej musi być dopilnowane – taka lista pomoże nam pamiętać o tym, na co zwracać uwagę już w trakcie właściwego odbioru.

Na co patrzeć w czasie samego odbioru?

Jedną z podstawowych rzeczy już przy samym odbiorze jest sprawdzenie pionów ścian i poziomów podłogi. Można to zrobić między innymi przy zastosowaniu poziomicy, albo… piłeczki. Kładąc ją na podłodze możemy zaobserwować, czy podłoga choć trochę jest pochyła.

Jedną z podstaw, gwarantowanych przez absolutnie każdego dewelopera z trójmiasta jest dostęp do wszelkiego rodzaju mediów, w tym Internetu światłowodowego. Zadbajmy jednak nie tylko o niego, ale także o to, czy do każdego gniazdka dochodzi prąd, czy z kranu leci woda. Instalacje tego typu są podstawą w dalszym remontowaniu mieszkania – im szybciej wychwycimy problemy z nimi związane, tym lepiej dla nas. Ważne jest też, aby sprawdzić wentylację – najłatwiej zrobić to zwykłą zapalniczką, której płomień może okazać się dla nas bardzo cenną wskazówką.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić już po wejściu jest zgodność rozkładu pomieszczeń z przedłożonym nam planem – mieszkanie musi wyglądać dokładnie tak, jak na planie. Sprawdźmy też, czy ściany mają równo rozłożony tynk – nie może on posiadać żadnych zgrubień i wybrzuszeń, nawet najmniejszych. Najlepiej, abyśmy więc zabrali ze sobą latarkę – niezależnie od tego, czy mieszkanie odbieramy za dnia, czy też w towarzystwie sztucznego oświetlenia.

Podsumowanie

Choć w momencie zakupu mieszkania mogłoby się wydawać, że jest to najważniejszy krok i wszystko, co trudne mamy już za sobą, najcięższą chwilą może być sam odbiór, będący swoistym potwierdzeniem jakości pracy, jaką wykonał deweloper trójmiasto. Pamiętajmy, aby być przy tym jak najbardziej krytyczni i szczegółowi – w końcu chodzi tu o lokum, w którym spędzimy zapewne ogromną część naszego życia.