Odgrzybianie i serwis klimatyzacji samochodowej

klima

Klimatyzacja samochodowa dla większości osób nie jest już luksusem, ale codziennością. Klimatyzacja pojawia się już w większości nowych samochodów jako część standardowego wyposażenia.

Nic w tym dziwnego – komfort jazdy z klimatyzacją jest o wiele większy, szczególnie podczas upalnych miesięcy w roku. Warto dbać o prawidłowy serwis klimatyzacji, a także regularne dokonywanie przeglądów i napraw.

Układ klimatyzacji w każdym samochodzie powinien być serwisowany co najmniej raz do roku. W takim celu warto jest się udać do profesjonalnych serwisów klimatyzacji, które dysponują odpowiednim sprzętem, wiedzą oraz doświadczeniem. W większości przypadków serwis klimatyzacji polega na sprawdzeniu szczelności układu klimatyzacyjnego, a także dokonaniu tak zwanego „odgrzybiania”. Specyficzna budowa klimatyzacji oraz warunki, jakie panują w układzie sprawiają, że jest to doskonałe miejsce do rozwoju wielu organizmów i powstania specyficznego mikroklimatu. Mogą się w nim z powodzeniem rozwijać pleśń, grzyby, glony i inne drobnoustroje, które w konsekwencji prowadzą do negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie. Drobnoustroje mogą być przyczyną schorzeń górnych dróg oddechowych (np. infekcji gardła, schorzeń zatok etc.), a także powodować alergię, kłopoty z oddychaniem, nasilać astmę i inne schorzenia. Dlatego też bardzo ważny jest regularny serwis klimatyzacji oraz jej odkażanie i pozbywanie się szkodliwych drobnoustrojów. Zagrzybiona klimatyzacja bardzo często jest przyczyną niezbyt miłego zapachu w samochodzie, który nasila się podczas korzystania z nawiewów oraz klimatyzacji. Odgrzybianie klimatyzacji może odbyć się na kilka sposobów – jeszcze do niedawna wiodącym z nich było użycie specjalistycznej pianki, która ma właściwości antybakteryjne i dezynfekujące. Obecnie najczęściej do odgrzybiania klimatyzacji samochodowej stosuje się albo ultradźwięki oraz tak zwane ozonowanie. Cena takich zabiegów zależy przede wszystkim od serwisu w którym dokonuje się przeglądu klimatyzacji, jak również od tego w jakim stanie jest układ oraz klimatyzatory. Warto jednak dokonywać takich działań regularnie – w trosce o własne zdrowie i zdrowie współpasażerów, jak również dbając o komfort i wygodę jazdy.