Jak w odpowiedni sposób urządzić piwnicę?

Piwnica

W większości mieszkań piwnica jest jedynym dostępnym pomieszczeniem gospodarczym. Dlatego tak ważne jest by była ona w odpowiedni sposób urządzona. W jaki więc sposób należy zagospodarować piwnicę by była funkcjonalna?

Planowanie remontu

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań trzeba jasno określić przeznaczenie piwnicy. Czy chcemy w niej urządzić magazynek, domową siłownię, warsztat czy spiżarnię? Pozwoli to w odpowiedni sposób zaplanować kolejne działania. Jest to bardzo ważne, ponieważ w niektórych przypadkach trzeba pomyśleć o zamontowaniu kolejnych instalacji.

Jeśli na przykład piwnica ma spełniać funkcję sauny lub pralni to konieczne będzie doprowadzenie tam bieżącej wody oraz kanalizacji. Natomiast w przypadku suszarni czy siłowni trzeba pomyśleć o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia.

Niekiedy konieczne jest również zaplanowanie ogólnego odświeżenia piwnicy, czyli wygładzenie i odmalowanie ścian. Należy wówczas również sprawdzić czy podłoga nie wymaga remontu.

Wyposażenie piwnicy

Kolejnym krokiem jest zakup odpowiedniego wyposażenia. Jeśli mamy zamiar piwnicę przekształcić w pojemną i funkcjonalną spiżarnię lub magazynek należy zaopatrzyć się w odpowiednie meble. Należy pamiętać o tym by wyposażenie piwnicy było dostosowane do funkcji, jaką ma ona spełniać.

Jeśli urządzamy warsztat to powinien znaleźć się w nim dobrej klasy stół roboczy. Jeśli natomiast chcemy stworzyć tam spiżarnię lub składzik to podstawę wyposażenia będzie stanowić trwały i pojemny regał metalowy. W magazynku nie powinno też zabraknąć odpowiedniej ilości półek wiszących. Pomieszczenia takie jak pralnia czy siłownia dodatkowo wymagają zakupu specjalistycznego sprzętu.

Oświetlenie

Wiele piwnic posiada bardzo ograniczony dostęp do naturalnego światła lub jest go całkowicie pozbawiona. Dlatego jeśli jest to tylko możliwe należy rozważyć zamontowanie jak największych okien.

Należy też wyposażyć pomieszczenie w odpowiednią ilość źródeł światła elektrycznego. W składziku czy spiżarni nie musi znajdować się dużo lamp, zazwyczaj wystarczy zamontowanie pojedynczego źródła światła. Jednak siłownia czy pralnia muszą być odpowiednio oświetlone.

Zakładając instalację elektryczną należy pamiętać również o zamontowaniu gniazd elektrycznych. Ich ilość oraz rozmieszczenie powinny być dostosowane do funkcji pomieszczenia. Odpowiednia lokalizacja gniazd elektrycznych jest szczególnie ważna w przypadku pralni, warsztatu oraz siłowni domowej.