Jak odświeżyć tapicerowaną kanapę?

kanapa

Tapicerowane kanapy to nie tylko świetne rozwiązanie dla każdego salonu, ale również miejsce, gdzie widać zarówno znamię czasu, jak i brudu. Im starsza kanapa tapicerowana, tym bardziej widać na niej jakiekolwiek ślady użytkowania.

Tapicerowane kanapy to nie tylko świetne rozwiązanie dla każdego salonu, ale również miejsce, gdzie widać zarówno znamię czasu, jak i brudu. Im starsza kanapa tapicerowana, tym bardziej widać na niej jakiekolwiek ślady użytkowania. Jeśli materiał jest ślizgi to łatwiej się go czyści, jednak szybciej widać jakieś większe zmarszczki, czy pęknięcia. Dlatego wybór nie należy do prostych. Nie ważne jednak z czego ostatecznie wykonana jest kanapa, zawsze po pewnym czasie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak odświeżyć kanapę. Jednym z trudniej dostępnych miejsc do czyszczenia, jest wgłębienie, jakie ma zagłówek. Choć narożniki z zagłówkami są bardzo praktyczne i wygodne, to w rzeczywistości niosą ze sobą wiele trudności w czyszczeniu. Najlepiej jest przede wszystkim kanapę odpowiednio zabezpieczyć przed niszczeniem i brudem. Świetnie sprawdzi się w tym wypadku narzuta. Można również stosować odpowiednie preparaty, które sprawiają, że powierzchnia danego materiału, nie chłonie wilgoci i brudu i łatwo się to czyści. Dzięki temu odświeżanie tapicerowanej kanapy będzie wiązało się tylko z jej cyklicznym czyszczeniem.

Jak odświeżać kanapę domowymi sposobami?

Odpowiadając na pytanie, jak odświeżyć kanapę, najlepiej jest zastanowić się nad tym, co mamy w domu. W tym celu możemy wykorzystać, chociażby odkurzacz, którym można mocno i oczyścić kanapę z zaległego kurzu i brudu. Świetnie sprawdza się w takich meblach, jakimi są narożniki z zagłówkami, gdyż odpowiednią końcówką można dostać się do wnętrza zagłębienia i porządnie wydobyć z niego wszystkie okruszki, pyły i kurz. Jeśli odkurzacz odpowiednio ciągnie brud, t świetnie sprawdzi się w przypadku tapicerowanych kanap. Jeśli jednak ta kanapa jest mocno zniszczona, to najlepiej będzie oddać ją w ręce tapicera. Oczywiście, jeśli masz odpowiednie narzędzia, możesz wykonać taką rekonstrukcję samodzielnie. Wystarczy odpowiedni materiał i mocne gwoździe lub inne materiały, którymi przypniesz materiał do kanapy. Wówczas możesz zmienić całkowicie wygląd takiej kanapy. Jeśli jednak jest ona bardzo zużyta, warto uprzednio usunąć stary materiał. Zabierając się za to, musisz znaleźć miejsce połączenia materiału do kanapy. Podważając owe spinki lub inne łączniki, możesz wyciągnąć stary materiał, bez uszkadzania samej kanapy. Narożniki z zagłówkami, mogą być wyjątkowo trudne, gdyż mają wiele złączeń i wiele miejsc, gdzie można urwać tkaninę, zamiast ją usunąć. Może to być wyjątkowo problematyczne. Jeśli okaże się, że twoja kanapa właśnie tak ma, to warto ją oddać jednak w ręce specjalistów. Założenie całkowicie nowego tapicerskiego materiału może sprawić, że kanapa na nowo stanie się piękna i elegancka, a zakup nowej, okaże się zbędny. To świetne rozwiązanie dla każdego, kto swój narożnik lub kanapę zamówił w specjalnych rozmiarach, tak by pasowała do salonu. Wówczas łatwiej jest oddać kanapę do odświeżenia niż kupować nową. Zawsze można spróbować samemu ją odświeżyć i czyścić regularnie, a przed zabrudzeniem, chronić odpowiednią narzutą.