Ogrodzenia tymczasowe – kto i kiedy z nich korzysta?

ogrodzenie

Polska jest obecnie jednym z najbardziej rozbudowujących się państw w Unii Europejskiej. Dla przykładu – Warszawa jest nazywana największym placem budowy w Europie, ze względu na olbrzymią ilość realizowanych na jej terenie inwestycji budowlanych. W rezultacie – od kilku już lat obserwujemy wzrost zapotrzebowania na urządzenia wykorzystywane na placach budowy. Do takich należą najróżniejsze elementy zabezpieczające – takie jak bramki, ogrodzenia, barierki i inne. W wielu przypadkach firmy budowlane muszą się w nie wyposażyć, gdyż jest to warunkiem dopuszczenia do rozpoczęcia budowy. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – jakie są zalety korzystania z ogrodzeń tymczasowych oraz w jaki sposób można się w nie zaopatrzyć.

O ogrodzeniach tymczasowych…

Rozpoczęcie budowy rozpoczyna się od wyznaczenia terenu, na którym będzie się ona odbywała. Stanowić on będzie plac budowy, czyli miejsce o wyznaczonych granicach, w obrębie których powinny poruszać się wyłącznie osoby do tego uprawnione. Zasady poruszania się po placu budowy oraz sposób jego organizacji zostały jasno określone przez prawo budowlane. Są one podporządkowane przede wszystkim wymogom bezpieczeństwa – mają na celu zagwarantować właściwy przebieg wszystkich prac oraz chronić osoby w nie zaangażowane.

Zagospodarowanie placu budowy obejmuje również oznaczenie jego granic oraz miejsc szczególnie niebezpiecznych, w których pracownicy narażeni są na niebezpieczeństwa. W tym celu korzysta się z różnego rodzaju oznakowań i ogrodzeń. Do szczególnie popularnych i chętnie stosowanych należą oczywiście – ogrodzenia tymczasowe. Nie powinno to dziwić – ogrodzenia są bowiem stawiane jedynie na czas określony, co wiąże się z koniecznością ich dezinstalacji po zakończeniu prac. Tym właśnie potrzebom zostały podporządkowane ogrodzenia tymczasowe.

Ogrodzenia tymczasowe – zalety i rodzaje

Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Infrastruktury, ogrodzenie placu budowy powinno nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem samych prac. Regulacje określają także najważniejsze parametry ogrodzeń, które powinny mieć przynajmniej półtora metra wysokości oraz nie powinny stanowić zagrożenia dla osób znajdujących się z ich obu stron. Powinny być także odpowiednio stabilne i wytrzymałe, szczególnie w przypadku mocnych porywów wiatru.

Ogrodzenia tymczasowe są dla wielu przedsiębiorstw budowlanych i remontowych niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Wynika to z prostego faktu – są one przeznaczone do szybkiej instalacji i dezinstalacji. Po rozmontowaniu można je ponownie wykorzystać w innym miejscu, bądź po prostu zwrócić dostawcy, który nas w nie wyposażył. Jest to więc rozwiązanie przede wszystkim korzystne ekonomicznie – pozwala bowiem na wielokrotne wykorzystanie tego samego ogrodzenia.

Wśród dostępnych ogrodzeń znajdziemy kilka podstawowych typów. Do najchętniej wykorzystywanych należą ogrodzenia ażurowe, złożone z przęseł, ocynkowanych rur oraz siatki o drobnych oczkach. Są one instalowane na stopach betonowych, które gwarantują ich odporność na nagłe porywy wiatru. Często też wykorzystuje się ogrodzenia pełne, które dodatkowo zabezpieczają plac budowy przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów.

Warto na koniec wspomnieć, że o wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest wynajem ogrodzeń tymczasowych niż ich zakup. Jest to rozwiązanie nie tylko korzystne ekonomicznie, ale także praktyczne i bezpieczne. Dostawcy ogrodzeń tymczasowych przestrzegają bowiem wszelkich zaleceń wynikających z prawa budowlanego, co gwarantuje, że wypożyczone ogrodzenie będzie stanowić adekwatne i wystarczające zabezpieczenie.