Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

kuchnia

Ogrzewanie podłogowe jeszcze kilkanaście lat temu było rozwiązaniem bardzo innowacyjnym. Było to rozwiązanie chętnie stosowane – głównie za sprawą zalet takich jak większa efektywność ogrzewania oraz stosunkowo niższe koszta. Z biegiem lat zrodziły się jednak inne rozwiązania, które sprawiły, że zaczęto patrzeć na instalacje podłogowe zdecydowanie mniej przychylnie. Jakie wady oraz zalety niesie ze sobą ogrzewanie podłogowe? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Wady ogrzewania podłogowego

W opinii ekspertów największą wadą ogrzewania płaszczyznowego jest tzw. duża bezwładność cieplna. Innymi słowy – podłoga nagrzewa się w bardzo wolnym tempie, zaś proces jej stygnięcia jest porównywalnie długi. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest budowa grzejnika podłogowego – rury grzewcze zostały stworzone w specjalnie zaizolowanym stropie, następnie okryte dodatkową warstwą betonu. To właśnie kilkucentymetrowa bariera z betonu musi się nagrzać do odpowiedniego stopnia, by w pomieszczeniu temperatura wzrosła. Kolejną wadą tytułowego układu jest wymóg zaplanowania projektu, który pozwoli na tego rodzaju formę ogrzewania. Zaplanowanie aranżacji wnętrza jest dość kosztowne, zwłaszcza, że ogrzewanie wymaga specjalnych rozwiązań – technik oraz materiałów. W konsekwencji całkowity koszt jest wyższy o około 35% od kosztów związanych z budową ogrzewania klasycznego. Ostatnią wadą ogrzewania płaszczyznowego jest niemożność przeprowadzenia zmian po zakończeniu budowy. W momencie ułożenia posadzki i jej zastygnięcia forma grzewcza musi pozostać w stanie nienaruszonym, co stanowi ograniczenie możliwości.

Atuty ogrzewania płaszczyznowego

Podstawowym walorem tego rodzaju ogrzewania jest równomierne rozłożenie temperatury w danych pomieszczeniach. Taka technika sprawia, że cieplej jest w stopy, a chłodniej w okolicach głowy, więc równomierna temperatura jest zbliżona do temperatury powietrza, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli chodzi o zalety związane z aranżacją wnętrz, to warto podkreślić, iż w czterech kątach nie występują grzejniki zewnętrzne, co zwiększa metraż i daje więcej przestrzeni w poszczególnych pomieszczeniach. Warto pamiętać, że wyłącznie skorzystanie z usług profesjonalnej marki jest w stanie zagwarantować powyższe atuty. Przykładem profesjonalnej firmy zajmującej się ogrzewaniem podłogowym jest renomowana marka – Uponor.